Рівненський центр контролю та профілактики хвороб

Хто пам’ятає, що це таке?

29.12.2022
????У часи наших бабусь баночка з таким напоєм і його «виробником» стояла майже на кожній кухні. Тепер він забутий, його замінили соки та газовані напої.
‼Знайомтеся або згадуйте – це чайний гриб, який отримав свою назву завдяки здатності продукувати живильне середовище для бактерій і дріжджів. У закритій ємності спори активно розростаються, прагнучи заповнити собою весь вільний простір.
????Існує багато версій про те, коли і де почали вперше використовувати чайний гриб. Згідно з однією із них, батьківщиною медузоміцета є Цейлон, звідки він був вивезений до Китаю, Індії та Японії. Переходячи з рук в руки, від народу до народу, чайне диво потрапило у Маньчжурію, а потім до Сибіру. Однак прямих доказів цієї теорії немає, і деякі дослідники схиляються до версії про його появу на Тибеті. Його ще називають маньчжурським, японським або грибом Комбуча.
????Що лікує чайний гриб
Традиційна медицина має до нього упереджене ставлення, на відміну від народної - яка високо цінує властивості цього продукту, рекомендуючи його для лікування багатьох захворювань - від головного болю до хвороб нирок і печінки, а також для схуднення. Застосування напою з чайного гриба позитивно позначається на здоров'ї літніх людей, саме тому він такий популярний серед бабусь і дідусів.
Суміш бактеріальної та дріжджової флори допомагає чайному грибу покращувати самопочуття при колітах, ентеритах, гастритах, інших захворюваннях бактеріального характеру. Вживання комбучі можливо при цукровому діабеті. Вона м'яко тонізує нервову систему при цьому знімаючи напругу. Прийом комбучі вранці допоможе підготувати шлунок, нирки та печінку до денної роботи. Увечері напій з комбучі заспокоїть, зніме запалення, зменшує напругу тіла, допоможе швидше заснути.
????Скільки разів на день можна пити чайний гриб
Чайний гриб можна легко приготувати вдома. Для цього знадобиться сам гриб, його можна відсадити з уже готового напою. До комбучі можна додати будь-який сорт чаю, який ви зазвичай вживаєте, для отримання оригінального смаку. Домашній чайний гриб слід зберігати в скляній банці, в теплому затіненому місці, без доступу прямих сонячних променів. Зливають настій утворений грибом кожні 2-4 дні влітку і кожні 5-6 днів взимку, він повинен бути кисло-солодким на смак. Чайний квас п'ють процідженим через щільне сито або кілька шарів марлі. Частота використання комбучі не повинна перевищувати 3-4 разів на добу, інакше можлива діарея або алергічна реакція організму. Оскільки чайний гриб - це напій бродіння, його краще не пити натщесерце. Також, комбучу не варто пити під час або одразу після їжі. Ідеальний час для споживання - за 1-2 години після їжі. Міцна комбуча, на відміну від чаю, містить незначну кількість алкоголю, на це теж слід зважати.
????Кому не можна пити чайний гриб
Офіційних медичних протипоказань для прийому комбучі немає, оскільки гриб не є лікарським засобом. Напій містить в собі невелику кількість спирту, що робить його вживання не бажаним для дітей та вагітних.
Розчин, що перебродив, перед вживанням рекомендується розбавити мінеральною або кип'яченою водою. Людям з гастритами, виразками шлунка або зі зниженим тиском, слід проконсультуватися з лікарем перед прийомом напою.
????Чим небезпечний чайний гриб
Високий вміст дріжджових культур та оцтових кислот може бути згубним для зубної емалі. Якщо у вас є проблеми з зубами використовуйте соломинку або уточніть у свого стоматолога чи можна вам приймати комбучу. Чайний гриб вважають продуктом з високою кислотністю, який не слід приймати людям з чутливим шлунком.
Пригнічує імунітет у людей, які приймають імунодепресанти, тому слід проконсультуватися з лікарем, перед початком регулярного споживання чайного гриба.
Шкідливий для алергіків. Якщо у вас є алергія на чай або індивідуальна непереносимість одного з компонентів комбучі, то напій з чайного гриба може викликати нудоту, блювоту, печінкову недостатність і головний біль.
Підсилює ризик молочнокислої коми, у людей, схильних до проблем з обміном речовин і хворих на тяжкі хвороби.
????Далі буде про гриб, що називається (zoogloea — зооглея).