Рівненський центр контролю та профілактики хвороб

Хто ще спить з вами у ліжку?

10.11.2022
????Тепло наших осель здавна приваблює різних істот, багато з яких здійснюють цілі операції з окупації та закріплення своїх позицій.
‼Серед таких паразитів особливо виділяються алергенні кліщі, які мешкають у побутовому пилу, вони не потребують людської крові, але є винуватцями всіх видів алергічних реакції — контактної, дихальної та харчової, а також причинами виникнення таких захворювань, як атопічний алергічний бронхіт та риніт, респіраторні алергози, атопічний дерматит, екзема, атопічна бронхіальна астма. Провокує такі хвороби дуже сильний алерген, який міститься у хітинових покривах та виділеннях пилових кліщів, при змішуванні з хатнім пилом та потраплянні на слизові оболонки людини він викликає зміни клітинного та гуморального імунітету.
???? Ці мікроскопічні членистоногі, невидимі неозброєним оком, мешкають на поверхні килимів, подушок з пір’я, пледів, старих м’яких меблів, іграшок тощо, а наше ліжко є для них прекрасним місцем проживання по системі “все включено”, адже тут вони мають найкращу для свого існування температуру в межах 20-25°C, вологість 70-80%, кисень та поживу.
????За підрахунками вчених, у двоспальному ліжку “живе” близько двох мільйонів кліщів, менше — у вітальні, і ще менше — у ванній кімнаті. Всі ці мільярди невидимих ворогів у осінньо-зимовий період активізуються, тому що алергенні кліщі полюбляють сирість, а це час підвищеної вологості в атмосфері, а ще через те, що основною їжею кліщів є злущений епідерміс людини та мікроскопічні гриби, яких через ту ж вологість восени багато в наших квартирах. Пиловим кліщам смакують ще й шматочки лусочок із пір'я та шкіри птахів, вовни ссавців, шкірка, що залишається після линьки кліщів, сухі кліщі інших видів, вони охоче споживають різні дрібні рештки зернових домішок та інші мікрочастинки рослинного походження.
Згідно з результатами наших спостережень за осередками алергій нез’ясованої етіології впродовж року було досліджено 375 зразків побутового пилу, 64,8% з них були заселені алергенними кліщами; визначено 18 видів пилових кліщів, серед них переважали представники роду Dermatophagoides. Зважаючи на те, що у 94% хворих підтверджуються позитивна реакція до антигену кліщів названого роду, можна вважати роль цих членистоногих у виникненні алергічних реакцій доведеною.
????З пиловими кліщами потрібно певним чином примиритись, адже вони все одно будуть присутні в середовищі проживання людини, а ось їх кількість потрібно намагатись зменшити, причому робити це потрібно при найменших тривожних симптомах, таких як неприємні відчуття (свербіж, печіння) на слизових оболонках рота чи носа, ранкове покашлювання, чхання чи задуха, закладений ніс, сльозотеча, висипання на шкірних покривах.
❗Більшість рекомендацій зі зниження чисельності алергенних кліщів в наших домівках зводяться до гігієнічних аспектів, направлених на зменшення накопичення побутового пилу як середовища проживання та розмноження цих членистоногих: часто провітрювати помешкання, зменшити до мінімуму наявність таких пилонакопичувачів, як килими, м`які меблі, масивні штори, кімнатні квіти, м’які іграшки, оргтехніка; не влаштовувати склади під ліжками, засклити книжкові полиці, шерстяні речі зберігати в закритих пакетах, подушки та ковдри з пір’я краще замінити синтетичними, які можна прати в гарячій воді, кожного дня проводити вологе прибирання з 10-20 відсотковим розчином кухонної солі й не забувати про генеральне — мінімум 4 рази на рік.
????З хімічною обробкою слід бути обережними, адже самостійно непросто вибрати безпечний для себе та своїх близьких препарат, який не викличе отруєння або посилення алергічної реакції.
????‍????‍????‍???? Турбуйтесь про себе та своїх рідних, підтримуйте чистоту в оселі, засинайте та просинайтесь з приємними вам особами, це надасть бадьорості та можливості для нових життєвих звершень.