Рівненський центр контролю та профілактики хвороб

І знову дирофілярія.....

15.08.2022
????Не дає забути про себе підшкірний дирофіляріоз, в області зареєстрований ще один випадок цього захворювання.
‼В медичному закладі м. Рівне у пацієнтки видалили 10-сантиметрового паразита з пухлини зі скроневої частини голови. Це другий випадок дирофіляріозу у 2022 році та 44-й з 2005-го, відколи вперше на Рівненщині його зафіксували у людини. Наразі хвора почувається задовільно, в осередку захворювання проведене комплексне епідеміологічне обстеження.
❗Вкотре нагадуємо, що підшкірний дирофіляріоз передається людині від хворих собак, котів, диких м’ясоїдних звірів лише через укуси комарів усіх видів. Личинки дирофілярії (мікрофілярії) в тілі комара розвиваються від 10 до 21 днів залежно від температури навколишнього середовища. Інкубаційний період після укусу комара до появи дорослого паразиту під шкірою чи слизовими оболонками тіла людини триває від 1 місяця до 2 років. Прояви захворювання залежать від локалізації паразита, в більшості випадків з’являється болюча чи безболісна пухлина, пацієнти часто відчувають свербіння, відчуття руху чогось під шкірою чи слизовою оболонкою, та відмічають міграцію гельмінта, яка може підсилюватись при використанні мазей, компресів, інших зігрівальних процедурах, фізичних навантаженнях. При ураженні ока, яке виникає майже у 45% випадків, виникають вузли під шкірою повік чи кон’юнктивою, інколи хворий помічає пересування паразита, спостерігаються набряк повік, біль, сльозотеча. Прогноз сприятливий, після хірургічного видалення паразита пацієнт видужує.
❗Профілактичні заходи направлені на дегельмінтизацію тварин — джерела інвазії, варто вчасно відвідувати ветеринарного лікаря та виконувати всі його рекомендації для своїх домашніх улюбленців. Окреме хвилювання викликають волоцюжні тварини, при планових їх відловах для стерилізації фахівці ветеринарної медицини та зооволонтери проводять й протипаразитарні обробки, однак, над цим питанням потрібно ще працювати. Важливим заходом профілактики підшкірного дирофіляріозу є захист від укусів комарів, враховуючи те, що місцева передача цього захворювання на Рівненщині нами підтверджена. Подбайте про антимоскітні сітки для своїх осель, обов’язково застосовуйте репеленти та фумігатори, щоб не допустити передачі хвороби.