
Кашлюк — гостре інфекційне захворювання, викликане бактерією Bordetella pertussis.
Основний шлях передачі – повітряно-крапельний. Кашлюк передається від людини до людини через краплинки, які потрапляють в повітря, коли хвора людина кашляє або розмовляє.

Інкубаційний період кашлюка, тобто час від моменту інфікування до появи перших симптомів – зазвичай становить від 7 до 10 днів, але може коливатися від 5 до 21 дня.

Кашлюк починається як звичайна застуда. Ось деякі з початкових симптомів: незначне підвищення температури, нежить або ускладнене носове дихання, загальна слабкість або нездужання, легкий кашель.

Через 1-2 тижні кашель стає сильнішим і характеризується приступами:

Сильні приступи кашлю, які можуть перериватися довгими, гучними вдихами.

Приступи кашлю, які викликають блювання.

Приступи кашлю, переважно в нічний час доби.

Запаморочення або втрата свідомості через інтенсивні приступи кашлю.
Симптоми можуть тривати кілька тижнів або навіть місяців.

Кашлюк може бути особливо небезпечним та призвести до смерті маленьких дітей і немовлят своїми ускладненнями: пневмонія, судоми, раптова зупинка дихання, енцефалопатія.

Лікування хвороби зазвичай включає прийом антибіотиків. На ранніх стадіях, антибіотики можуть допомогти полегшити тяжкість перебігу хвороби скоротити період, протягом якого людина залишається інфікованою.
Вакцинація один з найефективніших методів запобігання виникнення захворювання на кашлюк. Відповідно до Національного календаря щеплень, вакцинувати дітей для профілактики кашлюку необхідно у віці 2, 4, 6 і 18 місяців. Для вакцинації дітей проти кашлюку на першому році життя можуть використовуватися вакцини як з ацелюлярним (АаКДП), так і з цільноклітинним (АКДП) кашлюковим компонентом. Обидва типи вакцин формують у щеплених дітей стійкий імунітет проти кашлюку, дифтерії та правця.