Рівненський центр контролю та профілактики хвороб

Кашлюк — це дитяча хвороба, якій можна запобігти вакцинацією

04.08.2023
???? Кашлюк — гостре інфекційне захворювання, викликане бактерією Bordetella pertussis.
Основний шлях передачі – повітряно-крапельний. Кашлюк передається від людини до людини через краплинки, які потрапляють в повітря, коли хвора людина кашляє або розмовляє.
???? Інкубаційний період кашлюка, тобто час від моменту інфікування до появи перших симптомів – зазвичай становить від 7 до 10 днів, але може коливатися від 5 до 21 дня.
???? Кашлюк починається як звичайна застуда. Ось деякі з початкових симптомів: незначне підвищення температури, нежить або ускладнене носове дихання, загальна слабкість або нездужання, легкий кашель.
✅ Через 1-2 тижні кашель стає сильнішим і характеризується приступами:
✔ Сильні приступи кашлю, які можуть перериватися довгими, гучними вдихами.
✔ Приступи кашлю, які викликають блювання.
✔ Приступи кашлю, переважно в нічний час доби.
✔ Запаморочення або втрата свідомості через інтенсивні приступи кашлю.
Симптоми можуть тривати кілька тижнів або навіть місяців.
❗ Кашлюк може бути особливо небезпечним та призвести до смерті маленьких дітей і немовлят своїми ускладненнями: пневмонія, судоми, раптова зупинка дихання, енцефалопатія.
???? Лікування хвороби зазвичай включає прийом антибіотиків. На ранніх стадіях, антибіотики можуть допомогти полегшити тяжкість перебігу хвороби скоротити період, протягом якого людина залишається інфікованою.
 
Вакцинація один з найефективніших методів запобігання виникнення захворювання на кашлюк. Відповідно до Національного календаря щеплень, вакцинувати дітей для профілактики кашлюку необхідно у віці 2, 4, 6 і 18 місяців. Для вакцинації дітей проти кашлюку на першому році життя можуть використовуватися вакцини як з ацелюлярним (АаКДП), так і з цільноклітинним (АКДП) кашлюковим компонентом.  Обидва типи вакцин формують у щеплених дітей стійкий імунітет проти кашлюку, дифтерії та правця.