Рівненський центр контролю та профілактики хвороб

Комарі узимку, прямо під ялинку

30.12.2022
❗Наприкінці року, засинаючи під миготіння вогників на ялинці та звуки чарівних новорічно-різдвяних дзвонів і колядок, ви можете дуже здивуватись ніжному співу комара біля вуха, який намагається потрапити в такт святкових мелодій та проткнути вас своїм хоботком. Дійсно, вам не здалось, і це не результат вживання другого келиху ігристого, комарі, які не звикли здаватись ще з льодовикового періоду, прекрасно виживають і в зимові місяці.
????До холодного періоду не доживають лише самці комарів, які характеризуються вегетаріанством та тривалістю життя до 10 діб. Зимівля ж самок цих комах, які можуть жити понад 6 місяців, сильно відрізняється залежно від їх виду, вони чудово переживають холод на будь- якій стадії свого розвитку, в тому числі у дорослому стані, обираючи для цього затишні місця, куди не проникатиме мороз та холодний вітер (дупла дерев, порожнини під корою, нори тварин, печери, тріщини у камінні, будинках). А деяким комарам, як і людям, щастить влаштуватись в особливих, значно кращих умовах — вологих та відносно теплих приміщеннях (сараї, підвали, льохи, овочесховища), звідки вони за своїм бажанням можуть потрапити до вас в оселю. Певні види комарів здатні взимку активно плодитись, відкладаючи яйця у теплих затоплених підвалах, для чого їм потрібен білок, а це означає для нас майбутнє криваве жертвоприношення.
????Для більшості людей контакт з комаром закінчується невеличкою алергічною реакцією, однак, у деяких осіб вона може переростати в генералізовану форму та загрожувати життю. А ще ці членистоногі можуть нагородити нас збудниками більш ніж 150 небезпечних інфекційних та паразитарних хвороб, серед яких малярія, трансмісивні лихоманки, гепатити В та С, дирофіляріоз тощо. Причому, переносники всіх цих захворювань, за комфортних умов для розмноження — вологості близько 90% та температурі повітря 15-20⁰С — дошкулятимуть весь рік.
‼Згідно з результатами наших ентомологічних спостережень за станом чисельності та видовим різноманіттям комарів, у 2022 році в області реєструється 28 різновидів цих комах, з них 4 є малярійними, тобто здатними передавати людині збудника даної хвороби. Показники чисельності личинок та імаго становили 24,1 та 15,8 відповідно, що на 17% вище попереднього року. З приходом осені та різким похолоданням показники чисельності комарів різко впали та види, що зимують (Anopheles та Culex), почали впадати в анабіоз, однак, і дотепер на зимівках відзначаємо їх позитивні знахідки у числі 7,2-9,1, що є нормою для геокліматичних умов нашої області.
Навесні, з початком сезонного потепління, комарі вилетять із зимівок та почнуть виконувати своє життєве призначення, в першу чергу, відкладати яйця та продовжувати рід, при цьому приносячи й величезну користь для природи, адже вони займають вагоме місце в екологічній рівновазі, збагачуючи водойми та ґрунт важливими мікроелементами. Окрім того, комарі забезпечують стабільність харчового кругообігу, через те, що є поживою для риб, птахів, інших членистоногих, земноводних та інших тварин, а ще, харчуючись нектаром квітів та розносячи на своєму тілі пилок, є важливими запилювачами рослин. Деякі вчені відзначають і лікувальні властивості укусів комарів, як антикоагуляторів крові та природних голкотерапевтів, що кусають у точки акупунктури, які відповідають за хворі органи, заставляючи нас чухатись там, де потрібно нашому організму, тим самим зцілюючи себе.
????Однак, зважаючи на наукові факти та цікаві аргументи користі укусів комарів, ми вважаємо за потрібне застерегти людей від таких контактів, адже ризик отримати від них збудників небезпечних хвороб не виправдовує подібних експериментів. Щоб убезпечити себе від зустрічі з цими комахами в зимовий період варто контролювати вологість у своїй оселі, вчасно виявляти місця підтоплення, особливо у підвальних та господарських приміщеннях, не допускати утворення щілин у будинках, вчасно здійснювати генеральне прибирання, яке теж допоможе виявити місця зимівлі комарів, подбати про сітки для вентиляційних каналів.
????Всім бажаємо зустрічати лише очікуваних та приємних гостей у своїх домівках, спілкування з якими буде приємним та безпечним, наповнить позитивом, здоров’ям та очікуванням новорічних чудес.