Рівненський центр контролю та профілактики хвороб

Користь та шкода радіоактивного випромінювання

08.11.2023
☢ Радіацію не можна відчути, побачити, скуштувати на смак або почути запах, але вона завжди була присутня на Землі та в космосі.
☝ Радіоактивне випромінювання (чи іонізуюче) - це енергія, яка вивільняється атомами у формі часток або хвиль електромагнітної природи.
Людський організм регулярно піддається дії радіоактивного випромінювання. Приблизно 80% щорічно отримуваної кількості доводиться на космічні промені. В повітрі, воді та ґрунту містяться 60 радіоактивних елементів, що є джерелами природної радіації. Радіонукліди також проникають в організм людини з їжею. Частина іонізуючого опромінення, якому піддаються люди, виходить від антропогенних джерел, починаючи від атомних генераторів електрики і ядерних реакторів до використовуваної для лікування і діагностики радіації.
???? На сьогодні поширеними штучними джерелами випромінювання є:
???? медичне устаткування;
???? радіохімічна промисловість;
???? радіонукліди, що застосовуються в сільському господарстві, легкій промисловості;
???? аварії на радіохімічних підприємствах, ядерні вибухи, радіаційні викиди;
???? будівельні матеріали.
???? Корисні властивості випромінювання дозволили успішно використовувати його в медицині, промисловості, сільському господарстві та інших сферах людської діяльності. Проте, з поширенням цього явища виникла загроза здоров’ю людей.
❓ У чому небезпека радіоактивного випромінювання для здоров’я людини?
✔ Радіація може впливати на організм людини на клітинному рівні. Так, вона може призводити як до загибелі, так і до модифікації клітин, у тому числі пошкодження ДНК. Ураження великої кількості клітин може призвести до дисфункції пошкодженого органу або навіть смерті.
✔ Ранніми медичними наслідками є опіки шкіри, облисіння, або порушення репродуктивної функції. Клітинні мутації, у підсумку можуть спричинити онкологічні захворювання. Якщо змінам піддаються клітини, що несуть спадкову інформацію, це може спричинити генетичні порушення в майбутніх поколінь.
‼ За 9 місяців поточного року фахівцями Рівненського обласного центру контролю та профілактики хвороб обстежено 26 рентгенівських кабінетів, де проведено понад 340 замірів іонізуючого випромінювання на робочих місцях лікарів та рентгенлаборантів. Доза опромінення персоналу не перевищувала допустиму (20 мЗв/рік) згідно НРБУ-97. Розрахункова річна доза становила максимально при розрахунковому референтному часі (1500 год/рік) менше 1 мЗв/рік.
???? Також проведено 530 випробувань на вміст природних та штучних радіонуклідів в будівельних матеріалах та будівельної сировини. Будівельна продукція відповідала вимогам НРБУ-97 по першому класу.
❗ Радіаційних викидів та інцидентів на території області зареєстровано не було.