Рівненський центр контролю та профілактики хвороб

Коротко про кишкові гельмінти

18.08.2023
???? Ще за часів Гіппократа люди знали, що в нашому кишківнику живуть гельмінти, які шкодять здоров’ю, порушують працездатність, нерідко породжують у хворого страх та емоційну пригніченість.
???? Відомо близько 270 видів цих паразитичних черв’яків, 30 з яких поширені на території України. В Рівненської області найчастіше зустрічаються 10 – 12 видів глистів – небезпечних мешканців різних органів і тканин людини. Протягом життя практично кожна людина переносить паразитарне захворювання, як відомо - діти найчастіше.
???? Гельмінтози поширені нерівномірно. Це насамперед пояснюється особливостями біології самих збудників, з яких одні можуть передаватися від людини до людини, другі - потребують певних умов для дозрівання яєць та личинок у зовнішньому середовищі, а треті в організмі іншої тварини (проміжного господаря). Такі, наприклад, як яйця аскариди та волосоголовця потребують певної температури та вологості ґрунту, в якому розвиваються личинки паразита, опісторхіси, стьожаки – проміжних господарів: молюсків, риби, худоби, в тілі яких дозрівають їх личинки.
Це пояснює різноманітність шляхів зараження людини гельмінтами, розподіл паразитичних черв’яків на три групи:
✔ перша – контактні, що передаються від людини до людини;
✔ друга – геогельмінти, якими заражаються через ґрунт, овочі, ягоди, фрукти;
✔ третя – біогельмінти, що найчастіше потрапляють в організм при споживанні м’яса та риби.
В організмі людини деякі глисти живуть протягом багатьох років (опісторхіс, бичачий, свинячий, широкий ціп’яки), інші ж (гострики, карликові ціп’яки) паразитують не більше одного – трьох місяців, але й за такий короткий період встигають завдати великої шкоди.
Поширення інвазії залежить від особливостей побуту і господарювання людини, її звичок харчування, санітарного стану житла та гігієнічних знань.
‼ Паразитологічною та мікробіологічними лабораторіями ДУ “Рівненський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України” в І півріччі 2023 року проведено 26129 паразитологічних досліджень, з них на кишкові гельмінти – 20798, позитивних знахідок 333: виявлялись яйця аскарид - 248, гостриків - 82, волосоголовців – 3. За результатами санітарно-паразитологічних досліджень яйця геогельмінтів (аскарид) виявлялись в ґрунті у 3,4% зразків, овочах – 1,3%, воді відкритих водойм - 2,7%.
✅ Щоб запобігти зараженню кишковими гельмінтами слід дотримуватися певних правил:
???? регулярно мити руки перед вживанням їжі та після відвідування туалету;
???? дотримуватися чистоти у своєму житлі, захищати харчові продукти від комах;
???? старанно мити овочі, фрукти, ягоди, зелень: перед вживанням необхідно добре промити їх під струменем води, просушити і тільки після цього вживати;
???? достатньо термічно обробляти м’ясо та рибу;
???? проводити періодично дегельмінтизацію домашніх тварин;
???? важливе значення має охорона зовнішнього середовища (ґрунту, води) від забруднень яйцями, личинками геогельмінтів.
Пам’ятаємо, не там чисто, де прибирають, а там, де не смітять.
????Для обстеження на наявність збудників паразитарних хвороб та отримання консультації щодо їх профілактики, звертайтеся у паразитологічну лабораторію ДУ «Рівненський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України» за адресою
м. Рівне, вул. Котляревського, 3, тел. 067 548 15 06.