Рівненський центр контролю та профілактики хвороб

Красиві та небезпечні

28.04.2022
‼З настанням весни та приходом тепла ми всі очікуємо зустрічі з прекрасним. Не менш чарівними є й витвори природи — комахи, які милують наші очі, однак, деякі їх представники можуть бути не тільки гарними, а й небезпечними.
❗Сьогодні хочемо нагадати про майку звичайну, жука насправді, незвичайного. Він зустрічається на відкритих і піщаних місцях, по всій Європі, частіше у травні, в період свого розмноження, звідки й називається комаха. У багатьох країнах європейського регіону, як, наприклад, у Німеччині, внаслідок сільськогосподарської обробки земель та різкого зменшення популяції диких бджіл майки звичайні опинились під загрозою зникнення та є червонокнижним видом. Ці жуки добре відомі пасічникам, адже їх личинки паразитують у вуликах і медоносних бджіл, аж до знищення цілих бджолосімей, завдаючи великої шкоди цій галузі.
????Якщо потривожити дорослу особину майки звичайної, із суглобів її лапок з’являються помаранчеві краплі — масляниста тягуча речовина, яка містить кантаридин, органічну небілкову отруту.
‼При потраплянні на шкіру вона миттєво проникає в пори та практично моментально утворюються множинні міхури, які зливаються в один, з почервонінням, печінням та болем, в цілому нагадуючи опік. Майку ще називають олійним жуком, наривником, адже рани, спричинені контактом з нею погано заживають і часто гнояться. При потраплянні великої кількості цих виділень в організм людини, у випадку занесення через рот, можливі розлади з боку серцево-судинної та дихальної систем.
Майка звичайна є досить великим жуком, від 2,5 до 4 см в довжину, в Україні зустрічались й особини до 7 см, досить помітним, який не літає і пішки нікуди не поспішає, адже через свої біологічні особливості ворогів у природі не має, тому спокуса схопити його руками досить велика, особливо у дітей, величезний пізнавальний інтерес яких значно вищий за обережність. Саме тому з дітьми потрібно проводити окрему роз’яснювальну роботу, та й дорослим пам’ятати, що цього представника ентомофауни не потрібно брати в руки, або роздавлювати. Якщо ж все-таки сталось ураження шкіри, її потрібно промити водою з мильним розчином, обробити перекисом водню й терміново звернутись в лікувальний заклад за медичною допомогою.
????Насправді майка звичайна має давню історію, адже відома ще з Древньої Греції, її отруту додавали жертві в їжу для страти, та в Середньовіччі її використовували з тією ж метою.
‼Але, саме головне, що це досить красива комаха, адже у природі все прекрасне, при зустрічі з майкою звичайною її не потрібно знищувати, тому що вона є важливою ланкою харчового ланцюга, наприклад,???? їжаки не сприйнятливі до їх отрути цих жуків і з задоволенням ними ласують.
????При бажанні сфотографувати це створіння не потрібно запрошувати майку на ручки, світлини краще робити в умовах природного середовища. Пам’ятайте, що делікатність та невтручання в індивідуальний простір кожного при спілкуванні зазвичай тільки сприяє гарному настрою та збереженню здоров’я.