Рівненський центр контролю та профілактики хвороб

Лабораторне підтвердження діагнозу краснуха є необхідною умовою при спорадичній захворюваності

27.06.2019

Краснуха – антропонозна вірусна інфекційна хвороба, яка перебігає з переважно потиличною лімфаденопатією (запаленням лімфатичних вузлів) та дрібноплямистою екзантемою (шкірним висипом). Краснуха небезпечна вірусна інфекція, яка здатна викликати хронічне внутрішньоутробне інфікування і призводити до виникнення вад розвитку плоду.

Найвища захворюваність на краснуху у Рівненській області була зафіксована у 2002 році, коли захворіло 5837 осіб, що склало 492,8 вип. на 100 тис. нас. За 5 місяців 2019 року зареєстрований 1 випадок краснухи, у 2018 році було 9 хворих.

Збудником вірусу краснухи є РНК-геномний вірус роду Rubivirus родини Togaviridae. Усі відомі штами відносять до одного серотипу. У зовнішньому середовищі вірус швидко інактивується під впливом ультрафіолетових променів, дезінфектантів і нагрівання. При кімнатній температурі вірус зберігається упродовж декількох годин, добре переносить замороження. 
Джерелом інфекції є хвора краснухою людина. Збудник передається повітряно-крапельним механізмом. Частіше хворіють діти у віці 4-10 років. Захворювання надзвичайно небезпечне для вагітних, тому що призводить до ураження плоду та розвитку вроджених вад.
Вірус проникає в організм через слизову оболонку носоглотки та поширюється з кров'ю, призводить до появи висипань на шкірі та лімфаденопатії. Особливо характерні лімфаденіт потиличних лімфатичних вузлів.
При захворюванні вагітної, вірус може проходити крізь плаценту і інфікувати плід, що призводить або до його внутрішньоутробної загибелі, або до народження дитини з синдромом вродженої краснухи. Дитина, заражена у внутрішньоутробному періоді, може бути носієм вірусу.
Вроджена краснуха має широкий спектр клінічних проявів: від гострої генералізованої інфекції до дефектів і дефіцитів, які не відразу проявляються після народження.
Характерні вроджені вади розвитку в дітей – вади серця (відкрита артеріальна протока, аномалії аорти і легеневої артерії), очей і органа слуху. В поєднанні з вадами серця може розвинутися вірусна інтерстиціальна пневмонія, яка характеризується кашлем та іншими дихальними порушеннями.
До інших ознак та симптомів відноситься синдром затримки внутрішньоутробного розвитку, гепатоспленомегалія, тромбоцитопенія, аденопатія, симптоми активного енцефаліту, глухота, ураження кісток, катаракта і шкірний еритропоез. Ураження очей найчастіше проявляється катарактою, яка в періоді новонародженості може не виявитись. При ураженні кісток характерні невеликі лінійні ділянки розрідження і ущільнення кісткової тканини, які розміщені по осі довгих трубчастих кісток.
Вірогідність інфікування плоду тим вища, чим раніше захворіла вагітна (на 1-8 тижні гестації ризик інфікування – 54%, на 9-12 тижні – 34%, в 12-24 тижні – 10-20% і на 28-36 тижні – 12%).
З початку захворювання на краснуху відмічається підвищення температури тіла (37,5-38,5°C), нежить, невеликий сухий кашель, кон'юнктивіт; самопочуття хворого задовільне. Підступність краснухи полягає в тому, що інкубаційний період, а саме період між зараженням і появою перших симптомів захворювання, триває 2-3 тижні. Протягом останнього тижня інкубаційного періоду хворий може заразити інших. При тому сам хворий почуває себе добре і може навіть не знати про свою хворобу. Краснуха заразна 7 днів до і 6 днів після появи висипу. Висип на шкірі з'являється наприкінці 1-го або на 2-3-й день хвороби; він складається з дрібних розеольозних елементів на обличчі, які потім швидко, упродовж 15-20 годин, поширюються без будь-якої послідовності по всьому тілу. Одночасно потиличні лімфатичні вузли набувають щільноеластичної консистенції, вони не спаяні між собою та підшкірною клітковиною. Таке двобічне збільшення саме потиличних лімфовузлів, навіть за відсутності висипу, є патогномонічним симптомом краснухи. Крім того, у 30-50% випадків краснуха проходить без симптомів, хворий виділяє віруси і може заражати оточуючих. Лікування краснухи симптоматичне.
Профілактика проводиться шляхом вакцинації проти краснухи, яка введена в календар щеплень і проводиться дворазово в 12 місяців та в 6 років. Щеплення проти краснухи проводиться комплексною вакциною, яка містить ослаблені віруси кору, краснухи та епідемічного паротиту.

Важливим у постановці діагнозу краснуха є лабораторні методи дослідження матеріалу від хворого. У вірусологічній лабораторії ДУ “Рівненський обласний лабораторний центр МОЗ України” проводять дослідження методом ІФА на наявність імуноглобулінів класу IgМ та IgG. За 2018 рік на антитіла класу IgG до вірусу краснухи обстежено 133 особи, позитивні результати виявлено у 111 (83,5%) осіб. В тому числі серед обстежених 62 міських жителів у 9 не виявлено антитіл до вірусу краснухи, у 71 сільських жителів серонегативних виявлено - 11.
За перше півріччя 2019 року з діагностичною метою було проведено дослідження на наявність ІgМ до вірусу краснухи у 85 хворих, виявлено 1 (1,17%) позитивний результат.
Для дослідження відбирають сироватку крові. Доставка проб у вірусологічну лабораторію проводиться при дотриманні «холодового ланцюга» (в сумках-холодильниках з холодовими елементами) не пізніше 6 годин від моменту відбору при температурі +2 - +8ºС. Результат дослідження видається на протязі 3-5 днів. Вартість досліджень методом ІФА за зверненнями громадян становить 145.87 грн.

 

Біолог вірусологічної лабораторії         Вакуліч О. М.