Рівненський центр контролю та профілактики хвороб

Легіонельоз – таємнича хвороба чи плата за комфорт?

11.09.2023
 
????У липні 1976 року ветерани Американського легіону зібралися на 49-й щорічний з’їзд після закінчення якого більш як 200 учасників з'їзду звернулися до лікарів з ознаками пневмонії. Даний спалах було проаналізовано і доведено, що усі випадки були викликані збудником роду Legionella, а сама хвороба отримала назву «хвороба легіонерів». У цьому випадку джерелом інфекції стала рідина з кондиціонера.
✅ Наразі відомо, що легіонельоз це сапронозна інфекція (тобто джерелом інфекції є лише навколишнє середовище, а хворі не становлять епідемічної небезпеки). Резервуаром збудника є ґрунт та вода. В умовах масової урбанізації та технологічного прогресу легіонели обмилували рідини кондиціонерів, систем охолодження, бойлерних та душових установок. Інкубаційний період при зараженні становить від декількох годин до 10 днів.
???? Виділяють три клінічні форми легіонельозу:
• Хвороба легіонерів (тяжка пневмонія з лихоманкою, вологим кашлем з кровохарканням, болі в грудях та поліорганним ураженням);
• Лихоманка Понтіак (гострий трахеобронхіт без чіткої локалізації; має сприятливий перебіг);
• Лихоманка «Форт-Брагг» (лихоманка та поліморфна висипка на шкірі зі сприятливим перебігом).
‼ В основі лікування застосовують антибіотики, жарознижувальні препарати та препарати для відновлення водно-електролітного балансу.
???? Специфічної профілактики, такої як вакцинація, наразі не існує, але вона знаходиться на стадії розробки. Також необхідно пам’ятати про своєчасне очищення устаткування бойлерних, душових, тепломагістралей та ін. Також особам, що працюють із застояною водою та землею необхідно використовувати засоби індивідуального захисту (маски, окуляри тощо). В домашніх умовах не забувайте чистити кондиціонери хоча б 1 раз на рік.
‼ У 2017 році у м. Рівне було зареєстровано випадок легіонельозу. Хворим виявився житель Данії, що приїхав до України у робочих справах.
????Охолоджуйтесь правильно та не спішіть ставати до лав «легіонерів»!
На зображенні може бути: текст