Рівненський центр контролю та профілактики хвороб

Лікарю, по мені щось повзе!

10.10.2022
????Щорічно 10 жовтня відзначається Всесвітній день психічного здоров’я. Для кожного українця 2022 рік є невимовно тяжким, адже війна змусила усіх з нас переживати щоденний стрес і величезне нервове напруження, багато хто з людей отримав психологічні травми, що має негативні наслідки для здоров’я, як психічного, так і фізичного.
❗Такі реалії сьогодення призводять до того, що фахівцям нашої установи частіше доводиться зустрічатись з проблемою маревних (уявних, надуманих) паразитозів, причина виникнення яких точно невідома; вони асоціюються з деякими медичними та психіатричними станами. Точна їх поширеність у світі невідома, при розрахунку на підставі звернень у державні медичні заклади, показник чисельності маревних паразитозів становив 5,58 випадків на 1 млн жителів, у заклади приватної медичної практики — 83,23 на 1 млн.
????Пацієнти з такими розладами вважають, що вони страждають від ураження паразитами, якого насправді немає. Вони демонструють “шкідників”, “паразитів”, “дрібних тваринок”, “комах”, значно рідше жаліються на таких мікроскопічних збудників, як віруси чи бактерії. Зі слів хворих, “патогени” містяться переважно у шкірі, часто в отворах тіла, слині та інших виділеннях, шлунку, кишківнику тощо, вони скаржаться на такі відчуття як повзання, укуси, свербіж, біль, залишки слідів паразитів у “ділянках їх ходів”. Об’єктивно у таких пацієнтів органічні ураження відсутні, первинні паразитарні ураження шкіри чи інших органів або системні захворювання, які викликають неприємні відчуття, не виявляються, при обстеженні можуть визначатись лише вузлики, виразки, лінійні ерозії з кірками не паразитарного походження. Деякі особи, що страждають уявними паразитозами, впадаючи у відчай, намагаються самостійно видалити із тіла неіснуючих паразитів, при цьому наносять собі серйозні травми та пошкодження.
????Хворі на маревні паразитози досить часто приносять “паразитів” у посудинах, які при лабораторному дослідженні ідентифікуються як частинки епідермісу, волосся і рідко комахи, які не можуть бути патогенними для людини і призводити до клінічних проявів цього нездужання. Часто вони роблять зарисовки того, що “живе у них в тілі”, ретельно вивчають свою хворобу, доволі обізнані з симптоматикою багатьох захворювань, в тому числі й досить екзотичних, відвідують лікарів багатьох спеціальностей, причому багаторазово. Результати паразитологічних досліджень, які вказують, що наданий біоматеріал не є паразитом чи членистоногим і не можуть викликати захворювання паразитарного характеру, таких пацієнтів не задовільняють. Цікаво, що приблизно у 12% випадків члени родини таких хворих вірять в існування маревного паразитозу, а інколи і відмічають прояви його у себе (так званий “індукований психоз” або “розділені ілюзії”, характерні для осіб зі сприйнятливою психікою). Зважаючи на те, що пацієнти з уявними паразитозами достатньо вперті та рішучо налаштовані вирішувати свої проблеми, в них є високий ризик потрапити до прибічників псевдонаукових теорій, які можуть безвідповідально і непрофесійно з ними співпрацювати, пропонувати дороговартісні обстеження та непотрібне лікування, яке може лише нашкодити їх здоров’ю.
‼Терапія хворих з маревними паразитозами є проблемою, яка досить тяжко вирішується. Перше за все, необхідно встановити довірливі стосунки між лікарем і пацієнтом, відвідувач має почувати себе комфортно, у доброзичливому середовищі, без ігнорування чи висміювання його проблем, саме це дозволить переконати хворого звернутись за психіатричною допомогою. Надзвичайно важливим при цьому є нормальний психологічний клімат у родині пацієнта та максимальна її підтримка.
‼Психічне здоров’я має величезну цінність, оскільки саме воно впливає на те, що робить нас людьми: як ми взаємодіємо, спілкуємось, вчимось та працюємо, переживаємо різноманітні емоції — від страждання до щастя. Міцне здоров’я та психологічна стабільність, при підтримці рідних та близьких людей є запорукою подолання звичайних життєвих стресів та продуктивної праці на перемогу й відновлення нашої держави.