Рівненський центр контролю та профілактики хвороб

Менінгококова інфекція

07.02.2023
????Менінгококова інфекція — це гостра хвороба, яка передається повітряно-краплинним шляхом, спричинюється менінгококом (Neisseria meningitidis). Характерним є клінічний поліморфізмом у вигляді назофарингіту, гнійного менінгіту й сепсису (менінгококцемії).
????Джерелом менінгококової інфекції є хворі та здорові бактеріоносії. В епідеміологічному відношенні найнебезпечніші особи, які хворіють на менінгококовий назофарингіт. Тривалість виділення ними збудника становить 3 - 4 тижні.
Зараженню сприяють скупченість, тісний контакт, висока температура повітря та вологість, а також низький санітарно–гігієнічний рівень життя населення. Генералізовані форми (менінгококовий менінгіт, менінгококцемія) діагностуються переважно у дітей до 5 років (близько 50 % захворюваності).
Серед усіх випадків менінгококової інфекції 10–20 % можуть бути класифіковані як блискавичні, які у 80–100 % випадків закінчуються летально.
????Менінгококове носійство — найчастіша форма інфекції. Діагноз базується лише на бактеріологічному підтвердженні — виділенні менінгокока з носоглоткового слизу.
Патологією, що зустрічається рідко, є хронічна менінгококцемія. Це захворювання може тривати кілька років, характеризується рецидивами кожні 2–3 місяці з появою гарячки та нерясної висипки з незначною інтоксикацією.
????Однією з поширених форм менінгококової інфекції також є менінгіт — запалення мозкових оболонок.
‼Реєструється менінгококова інфекція і в нашій області. Так у 2020 році захворіло 5 осіб, у 2021 році – 6, у 2022 році – 6. У 2020-2021 р. форми захворювання були генералізованими. У 2022 році виявлені 4 хворих на менінгококовий назофарингіт. Померло у 2020 році – 2 особи, в т.ч. 1 дитина, у 2021 році летальні випадки не реєструвалися, у 2022 році – померла 1 дитина. Джерелом інфекції у 2020 році являлися 2 носії менінгококової інфекції, у 2021 році – 6, у 2022 році – 1.
❓Як же захистити себе й своїх дітей? ????Найнадійнішим способом є вакцинація.
????Вакцинація від менінгококової інфекції не є в обов’язковому переліку календаря щеплень, але є рекомендованою. Щеплення від менінгіту показане дітям від 9 міс. і дорослим до 55 років.