Рівненський центр контролю та профілактики хвороб

Навесні барвиста квітка на галявині розквітла.Лиш поглянути хотіли,враз знялась і полетіла.

14.03.2023
????Споглядання того, як неймовірно красиві маленькі створіння пурхають у повітрі та граційно сідають на весняні квіти мало в кого не викликає захоплення й дивування природі, яка не шкодує стільки барв і візерунків, дозволяє відволіктись від важких думок та отримати хороший настрій на весь день.
????Метелики, день знань про яких відмічається 14 березня, є стародавніми істотами, їх перші нічні види з’явились 250 мільйонів років тому, а денні — понад 40. На Землі налічується понад 160 тисяч різновидів цих лускокрилих і щороку ентомологи роблять нові відкриття, поширені вони на всіх континентах, окрім Антарктиди. В Україні зареєстровано 223 види метеликів, з них 55 занесено до Червоної книги України, внаслідок зменшення біорізноманіття довкілля наявність певних видів цих комах у різних місцевостях свідчить про їх екологічне здоров’я. До речі, деякі види метеликів занесені до цього офіційного документа багатьох країн світу не тому, що їм загрожує вимирання, а через те, що вони дуже красиві.
‼Ці неймовірні істоти відіграють надзвичайно важливу роль у житті всієї рослинності на планеті, адже є неоціненними запилювачами всіх квітучих насаджень, поступаючись лише бджолам. Також велику користь приносить гусінь метеликів, які живляться лише бур’янами, що дає змогу зменшити використання хімічних засобів, які шкодять довкіллю та здоров’ю людини. Деякі підвиди цих лускокрилих складають раціон харчування інших живих організмів на планеті, таких як хижі комахи, комахоїдні плахи, земноводні, ссавці; смакують вони й людям, наприклад, в Китаї, Південній Америці та Індії їх вміють готувати та з задоволенням їдять. Окремо можна виділити тутового шовкопряда, виду, який не зустрічається у природі у вільному стані, з давніх часів є одомашненим та виробляє дуже цінний натуральний шовк. А ще метелики є прекрасними лікарями від стресу, наприклад, у клініках Стокгольму є цілі оранжереї з цими безперечно прекрасними створіннями, де пацієнти успішно отримують подібну терапію.
✅З величезної кількості метеликів лише 2% їх видів є шкідливими та створюють пряму загрозу врожаю, адже їх гусінь поїдає садові та городні культури, переважно листя, при масовому розмноженні можуть викликати загибель рослин та навіть дерев, або ж призвести до нездатності рослин утворювати насіння. Найнебезпечнішими для рослин вважаються такі види метеликів як совка, капустянка, непарний і сосновий шовкопряди, білий метелик, монашка та златогузка, яблучна плодожерка.
????Більшість метеликів існують всього декілька днів, вони народжуються щоб дати життя новому поколінню та померти, хоча існують і рекордсмени, які доживають до 10 місяців, причому за своє коротке життя самички можуть відкласти більше ніж 1000 яєць. Ці комахи мають дивовижний апетит, деякі з них можуть випити розчин цукру в кількості, що перевищує їх вагу в 2 рази. Але не всі ці красені солодкоїжки й полюбляють лише квітковий нектар, харчовими вподобаннями деяких видів є хлорид натрію, тобто сіль, та тваринна їжа. У тропіках Старого і Нового Світу зустрічаються різновиди, що смокчуть сльози тварин, зокрема крокодилів, є й хижаки — наприклад, самці Каліптри василісникової, які зустрічаються від Індії до Малайзії, харчуються кров’ю тварин, проколюючи їх покриви гострим хоботком та пригощають цією кров’ю самок під час спарювання. Існують й види, які на дорослій стадії нічим не живляться, бо не мають ротового апарату і витрачають енергію, накопичену ними та стадії гусениці.
➡Метелики не дарма здавна асоціюються з красою, весною та відродженням життя, у багатьох народностей вони є символом щастя, вірності, любові, героями багатьох міфів та легенд, а також — джерелом поетичного натхнення. Ми ж бажаємо вам радісного очікування всіх проявів весни, якомога більше сонячних днів, тепла та відчуття, від якого у животі обов’язково пурхатимуть метелики!