Рівненський центр контролю та профілактики хвороб

Небезпека іксодових кліщів та хвороб, які вони переносять

14.08.2023
☀ У літню пору, таку чудову для відпочинку, насолоди сонцем та теплом, не варто забувати про маленьких істот, які дуже полюбляють людське товариство.
???? Іксодові кліщі, котрим не дуже подобається спекотна погода, прекрасно почувають себе при температурі повітря 20-24°C і здійснюють всі свої життєві процеси, зокрема, ростуть та розвиваються, змінюючи фази розвитку, паруються й відкладають яйця, і саме тоді мають нагальну потребу в білкових речовинах та азотистих сполуках, що містяться у крові, задля чого змушені полювати на хребетних тварин, до яких відноситься й людина.
???? Влітку чисельність цих членистоногих дійсно знижується і при моніторингових дослідженнях ми фіксуємо їх на маршрутах орієнтовно втричі менше. Якщо ж говорити про міські зелені зони, то при їх упорядкуванні та своєчасному викошуванні травостою й чагарників, які є улюбленими місцями засідок іксодових кліщів, території повністю звільняються від цих кровососів.
???? Однак, ситуація може змінитись досить швидко, адже поширенню кліщів у природних біотопах сприяють мандрівки волоцюжних та диких тварин чи птахів, які здатні принести їх куди завгодно і скинути з себе.
???? Якщо ж кліщ не насмоктався необхідної йому порції крові, він продовжуватиме полювання до повного насичення, саме тоді ризик їх присмоктування до людини досить великий, адже влітку на нас менше одягу, у більшості відсутній густий волосяний покрив, при перебуванні на природі ми збільшуємо величину фізичних навантажень, внаслідок чого виділяємо значну кількість вуглекислого газу, молочної кислоти та інших хімічних сполук, які роблять аромат нашого тіла надзвичайно привабливими для цих членистоногих.
❗ Зважаючи ж на 45 випадків іксодового кліщового бореліозу в області за І півріччя 2023 року, а також ймовірність отримати ще понад 150 збудників інших інфекційних хвороб після контакту з кліщем, слід пам’ятати основний алгоритм дій після такої знахідки на своєму тілі.
✔ Передусім не варто панікувати, адже, згідно з науковими дослідженнями, з 200 осіб, у яких трапилося присмоктування кліща, лише у 4-5 відбувається зараження хворобою Лайма. На виникнення захворювання досить сильно впливає стан імунної системи людини та час перебування кліща у тілі. Саме тому його слід максимально швидко видалити, найкраще це зробити у медичному закладі, якщо ж це неможливо, справитись реально і в домашніх умовах, дотримуючись правил антисептики, обережно розхитуючи в різні боки, обертальними рухами треба викрутити кліща пальцями, обгорнутими марлею, або ж скористатись таким інструментом як кліщосмик, який можна придбати у ветеринарній аптеці.
✔ При перебуванні в лісі, або ж у парку чи на дачній ділянці завжди потрібно бути обачним. Обирайте максимально закриті одяг та взуття світлого кольору, на яких легше побачити кліща.
✔ Не прогулюйтесь по високій траві та чагарниках, притримуйтесь середини стежки чи облаштованої доріжки.
✔ Під час перебування на природі не забувайте кожні 1,5-2 години уважно оглядати себе та своїх попутників щодо наявності членистоногого на одязі чи тілі, а також застосовувати сертифіковані репеленти українського виробництва, котрі слід використовувати та регулярно оновлювати відповідно до інструкції.
???? З огляду на те, що в оселю занести на собі кліща можуть і домашні улюбленці, з яких він з легкістю переміститься й на господарів, варто подбати про його своєчасну акарицидну обробку, або, принаймі, огляд та вчасне видалення паразитів з тіла тварини.