Рівненський центр контролю та профілактики хвороб

Небезпека ремонту

18.02.2022

 

Мало хто замислюється, скільки речовин виділяють у повітря сучасні будматеріали, і як саме ці речовини впливають на організм людини

 

Зробили удома ремонт і ніби всім задоволені, але відчуваєте, що щось не так. То голова болить, то сонливість нападає, то в горлі дере.

Нарешті ви розумієте: у квартирі з`явилися нові запахи. Чи не вони є провиною у погіршенні самопочуття?

 

За результатами досліджень забруднення повітря усередині житлових приміщень деколи перевищує забруднення зовнішні у 2-4 рази. Причому 80% хімічних речовин з'являється в наших квартирах "завдяки" будівельним матеріалам.

 

Підлога

 

Лінолеум може містити багато шкідливих речовин: і фенол, і формальдегід, і фталати, і акрілати, і бензол та інші. Мало того, що новий лінолеум не дуже приємно пахне, він через випаровування ще й імунітет знижує. А це означає, що можуть бути застуди, алергії, дерматити.

 

Ламінат – теж не вихід, він також може виділяти шкідливі речовини (феноли, формальдегіди тощо). Найкраще для покриття долівки підійде паркет та дошка. Щоправда, їх ще треба залакувати чи пофарбувати, а це, знову ж таки, веде до певних ризиків.

 

Шпалери

 

Шпалери із синтетичним покриттям – вінілові, полівінілхлоридні та інші – при всій своїй красі і легкості догляду виділяють у повітря подвійний набір отрути: це отрути верхнього покриття (стирол, вінілхлорид, уретан) і отрути розчинників (метилен, гексан, бензол, етилбензол, толуол).

Недорогі фосфоровиділяючі шпалери, крім вище перелічених  речовин, виділяють ще і радіоактивний радон, що створює підвищений радіаційний фон у приміщенні. А радіація, – це вже шлях до численних хвороб, зокрема до раку.

 

Меблі

 

Небезпеку представляють ті шафи і столи, що зроблені з деревно-стружкових плит (ДСП) без покриття і фанери - ці матеріали виділяють формальдегід - один з найпоширеніших забруднювачів повітря в приміщеннях. Формальдегід - потенційний канцероген - може привести до раку носа або горла. Крім того, він викликає головні болі, нудоту, алергію, дратує верхні дихальні шляхи.

Поліровані меблі теж небезпечні. Через декілька років покриття розтріскується, і формальдегід з ДСП починає проникати назовні.

 

Як убезпечити себе

 

Купуйте товари для ремонту в спеціалізованих магазинах, а не на ринках.

Відмовіться від лінолеуму на користь ламінату, а ще краще - паркету. Це той випадок, коли не варто економити, особливо якщо ви стелите підлоги в дитячій або спальні. Зі шпалер надайте перевагу паперовим.

При виборі фарб зупиніться на водоемульсійних, алкідних, латексних.

 

Житлові приміщення бажано провітрювати кожні 20 хвилин. Допомагає і регулярне вологе прибирання квартири.

 

Коли все-таки після чергового ремонту чи придбання нових меблів у помешканні все одно відчувається сторонній запах, а тим більше раптом погіршилось самопочуття (слабкість, головний біль, посилене серцебиття, тощо), варто звернутись в обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України для проведення лабораторних досліджень атмосферного повітря у помешканні на вміст шкідливих речовин, які можуть виділяти нові меблі чи будівельні матеріали. 

 

 

Завідувач відділу епідеміологічного                                         Седляр Н.В.

наляду(спостереження) та профілак-

тики неінфекційних хвороб