Рівненський центр контролю та профілактики хвороб

Непрохані гості

08.02.2023
????Якщо ви раптом виявите у своїй оселі милих, щоправда, не для всіх, невеличких створінь бурого або темно-сірого кольору, тіло яких вкрите хітиноподібним панциром, як обладунком, з сімома парами лапок, які досить швидко пересуваються або ж у момент небезпеки скручуються у клубок, швидше за все ви маєте квартирантів, про перебування яких могли довго не здогадуватись.
????Мокриці — не комахи, не жучки, а ракоподібні, у природі живуть у вологих місцях (у листі, під камінням, колодами), ведуть нічний спосіб життя, виходять на пошуки їжі у темну пору доби. Ці істоти чудово пристосовуються до проживання й у людських поселеннях, де обирають місця з підвищеною вологістю, в яких можуть знайти щось для себе їстівне. Мокриці полюбляють темні та недоступні місця, тому їх можуть привабити сміття чи відра для компосту, вологі горщики з кімнатними рослинами, велика кількість елементів з натуральної деревини, підвальне, горищне приміщення, а також ванні кімнати або вбиральні, де постійна сирість чи проблема з протіканням труб. Харчуються ж мокриці відмерлими та гниючими рослинними рештками та насправді є дуже корисними у біоценозі організмами, які переробляють величезну кількість рослинної біомаси. А ще ці ракоподібні виконують надзвичайно корисну екологічну функцію в екосистемі, адже є утилізаторами токсичних для довкілля сполук важких металів, таких як свинець, ртуть, цинк та кадмій, які вони кристалізують у своєму організмі, тим сами сприяють очищенню ґрунтів, поверхневих та підземних вод від забруднень.
????У власному ж будинку чи квартирі сусідство з мокрицями зовсім не приваблює, хоча вони особливо й не шкодять та не загрожують людям укусами чи нічними нападами. Однак, не зовсім приємний вигляд цих тварин, можливість механічного перенесення ними збудників інфекцій та спор грибів зі сміття, де мокриця може шукати поживу, на харчові продукти, загроза для кімнатних рослин, через те що ці ракоподібні залюбки об’їдають листки та порушують цілісність кореневої системи, здатність до швидкого та неконтрольованого розмноження й утворення колоній у квартирі, спонукатиме людину до активних дій щодо їх виселення.
????Допомогти позбавитись від мокриць можуть як натуральні засоби, такі як картопляні пастки, обробка місць скупчення цих тварин розчином тютюну, червоного перцю та соди у рівних пропорціях чи посипання їх сіллю, так і хімічні — у вигляді гелів, інсектицидів чи приманок, при використанні яких слід діяти згідно з інструкцією від виробника, застосовуючи засоби індивідуального захисту та враховуючи наявність вдома дітей, осіб, чутливих до хімічних речовин та домашніх тварин.
❗Для того, щоб мокриці не з’явились повторно, потрібно слідкувати за вологістю приміщення, регулярно його провітрювати, вчасно прибирати, зазираючи у важкодоступні місця та використовуючи засоби для дезінфекції, не накопичувати сміття чи вологі ганчірки, ретельно доглядати за домашніми рослинами, стежити за справністю труб та сантехніки.
❗Нехай ваші гості будуть лише приємними та милими, а домівки — теплими, світлими та безпечними.