Рівненський центр контролю та профілактики хвороб

Нітрати в питній воді та їх вплив на організм людини

18.09.2023
???? Загальновідомо, що одним з проявів несприятливого впливу діяльності людини на навколишнє середовище є його забруднення нітратами. Це є наслідком інтенсифікації сучасного сільського господарства, недосконалості очисних споруд великих населених пунктів, порушенням технології зберігання та використання азотовмісних мінеральних добрив, забруднення атмосферного повітря тощо.
☝ Зростання вмісту нітритів та нітратів у воді, повітрі та біосистемах в цілому призводить до збільшення надходження їх в організм людини, а відтоді і до виникнення захворювань, обумовлених токсичною дією нітратів і їх метаболітів.
???? Нітрати, солі азотної кислоти — дуже поширені у природі речовини. Вони містяться у ґрунті, воді, входять до хімічного складу рослин, є продуктами обміну речовин в організмі людей і тварин, без них неможливе саме життя. Люди зазнають впливу нітратів протягом усього свого існування. Жоден інших з побічних чинників, що з`являються у природі, не пов`язаний так тісно з життєдіяльністю людей.
???? Невідповідність питної води за санітарно-хімічними показниками, а саме за вмістом нітратів, вимогам ДСанПіН 2.2.4.171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною» (норма нітратів у воді питній становить <=50 мг/дм3) є основною причиною хімічного забруднення води, що призводить до виникнення такого захворювання, як водно-нітратна метгемоглобінемія. Вода, забруднена нітратами, надзвичайно небезпечна для дитячого організму, а особливо для дітей у перші місяці життя. Нітрати потрапляють в організм людини з неякісною питною водою, яка забруднена продуктами розпаду органічних речовин або вмістом азотнокислих солей. Особлива небезпека потрапляння шкідливих речовин у воді, пов`язана з близькістю сільськогосподарських полів, з яких змиваються добрива, потрапляючи в найближче водоймище різними шляхами.
???? Водно-нітратна метгемоглобінемія спричинена токсичною дією нітратів, що полягає у кисневому голодуванні (гіпоксії), що розвивається внаслідок порушення транспортування кисню кров`ю, а також пригніченні активності ферментних систем, що беруть участь у процесах тканинного дихання. Нітратна інтоксикація, пов`язана з утворенням високого рівня метгемоглобіну в крові та розвитком ціанозу.
‼ Групи підвищеного ризику становлять діти до 3 років, а особливо немовлята віком до 1 року, яких вигодовують сумішами, приготовленими на воді з концентрацією нітратів понад 50 мг/дм3.
Тому категорично забороняються використовування води з криниць, в яких вміст нітратів перевищує нормативні показники.
☝ В області реєструвались випадки водно-нітратної метгемоглобінемії у Гощанській громаді у 2014, 217, 2019 роках.
???? Зараз на якість води впливає ситуація, пов`язана із військовими діями. У повоєнний час, особливо на звільнених територіях ситуація все ще може бути незадовільною.