Рівненський центр контролю та профілактики хвороб

Норовіруси

05.09.2019

Норовіруси все частіше виявляються на Рівненщині. Ці віруси є збудниками кишкових інфекцій. Адже відомо, що крім бактерій, кишкові інфекції можуть викликати ротавіруси, норовіруси, ентеровіруси, аденовіруси та ін. За 8 місяців поточного року у вірусологічній лабораторії ДУ «Рівненський ОЛЦ МОЗ України» серед обстежених 91 осіб у 8 (8,79 %) осіб виявлено антиген норовірусу, в тому числі серед 23 хворих ГЕК антиген норовірусу був виявлений у 4 (17,4%), серед інших 68 осіб (контактні в осередках інфекцій, діти ДДУ) цей антиген виявлено — у 4-х дітей (5,8 %). У 2018 році серед 22 обстежених хворих гострими кишковими інфекціями на антиген норовірусу у 5 (22,7%) виявлено позитивний результат. Крім того, серед 75 контактних осіб антиген норовірусу було виявлено у 6 осіб (8,0%).
Захворюваність норовірусною інфекцією має осінньо-зимово-весняну сезонність. Проте реєструються спалахи цієї хвороби та влітку. До зараження норовірусами можуть бути схильні люди різного віку. Норовіруси частіше передаються при прямому контакті з хворим і набагато рідше — через заражену їжу або воду. Доведена висока контагіозність норовірусу: менше ніж 10 вірусів достатньо, щоб при попаданні в шлунково-кишковий тракт дорослої людини викликати захворювання. Норовіруси, як і ротавіруси, можуть викликати спалахи гострих кишкових інфекцій при недотриманні санітарно-гігієнічних вимог та правил особистої гігієни в установах громадського харчування, дитячих дошкільних установах, загальноосвітніх школах, лікарнях, будинках для людей літнього віку тощо. Основними шляхами передачі норовірусу є: контактно-побутовий, коли вірус потрапляє в організм через немиті руки, предмети побуту, посуд та ін.; харчовий (при вживанні в їжу немитих овочів та фруктів); водний (при споживанні води, що містить вірус). Джерелом інфекції при харчових спалахах в багатьох випадках стають працівники установ громадського харчування та члени їх сімей. Факторами передачі в таких випадках можуть служити різноманітні продукти, що не проходять термічну обробку.
Люди, інфіковані норовірусом, здатні заразити оточуючих під час гострого періоду захворювання і протягом наступних 2 діб, але в деяких випадках віруси виводяться з організму протягом 2-х тижнів після початку захворювання. Перші симптоми захворювання проявляються через 24-48 год після зараження. Це може бути одноразова, але частіше багаторазова блювота, пронос, сильна нудота, підвищення температури.
Після хвороби організм виробляє імунітет до вірусу, але на дуже короткий період, близько 8 тижнів. Після цього терміну людина може знову заразитися норовірусом і захворіти. На даний момент вакцина від норовірусів ще не розроблена. Тому основними заходами профілактики норовірусної інфекції є дотримання правил гігієни. Це миття рук після повернення з вулиці, миття всіх овочів і фруктів перед вживанням в їжу, а також дотриманні правил приготування та зберігання харчових продуктів. Необхідно пам´ятати, що головний захист від норовірусної інфекції та інших кишкових інфекцій, викликаних вірусами,- це не тільки заходи особистої гігієнічної профілактики, але і своєчасне звернення за медичною допомогою в лікувально-профілактичні установи.
Державна установа “Рівненський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров'я України” забезпечує доступ до тестування на норовірусну інфекцію населення області. Безоплатно проводяться дослідження контактним особам з вогнищ цих інфекцій, також проводяться дослідження методом ІФА і ПЛР для всіх бажаючих за оплату: виявлення норовірусів методом полімеразної ланцюгової реакції у режимі реального часу – вартість одного дослідження матеріалу від людей 368,95 грн без ПДВ, методом ІФА вартість дослідження становить 121,56 без ПДВ. Для дослідження відбирають проби фекалій. Доставка всіх проб у вірусологічну лабораторію проводиться тільки при дотриманні «холодового ланцюга» (в сумках-холодильниках з холодовими елементами) не пізніше 2 годин від моменту відбору при температурі +20 - +25ºС та впродовж 6 годин при температурі +2 - +8ºС. Результат дослідження видається протягои 3-5 днів.

 

 

Завідувач вірусологічної лабораторії                                              Хоронжевська І. С.