Рівненський центр контролю та профілактики хвороб

Обережно! Хвороба Лайма!

12.04.2023
????Саме зараз триває сезон активності кліщів, тож люди, які збираються на природу, повинні бути дуже обережними, бо можуть стати жертвою нападу кліщів.
‼Минулого року в області зареєстровано 120 випадків захворювання бореліозом серед людей. В основному хворіли пенсіонери та непрацюючі (60%). 48 осіб заразилися хворобою Лайма перебуваючи в лісі (під час відпочинку, збиранні ягід та грибів).
❗В області зареєстровано 271 ензоотично- неблагополучний населений пункт, де відбулося зараження людей бореліозом.
????Хвороба Лайма-трансмісивне, природно-вогнищеве захворювання, яке характеризується ураженням шкіри, нервової системи, серця, опорно-рухового апарату. Збудником інфекції є борелії, переносниками яких є кліщі. Хворобою Лайма людина заражається у природних та антропургічних вогнищах бореліозу. Передача інфекції здійснюється трансмісивним шляхом при укусі кліща, при попаданні випорожнень кліща на шкіру з послідуючим втиранням при розчісуванні та при розриві кліща при видаленні. Оскільки борелії локалізуються здебільшого у шлунку та кишківнику кліща, зараження може відбутися не відразу після покусу, саме тому так важливо правильно і своєчасно видалити кліща.
????Клініка хвороби Лайма
Інкубаційний період (це період від моменту зараження збудником до появи перших клінічних симптомів) триває від 2 до 30 днів, в середньому 2 тижні. Після укусу збудники зі слиною паразита швидко розносяться кровотоком по всьому організму. Хворий відмічає почервоніння і запалення місця укусу, свербіж, головний біль, біль в м’язах, еритему. За відсутності своєчасної лікарської допомоги хвороба активно прогресує і викликає серйозні порушення в нервовій, серцево-судинній системах і суглобах.
????На ранній стадії хвороба Лайма виліковується, але в хронічній формі приводить до інвалідності. Хвора на бореліоз людина не є джерелом інфекції для інших людей.
Після укусу кліща в найкоротші терміни потрібно звернутися до сімейного лікаря.
✅Як уберегтися від покусу кліщами :
✔ Постійно проводити само- та взаємоогляди, особливо ретельно обстежувати ділянки тіла, покриті волоссям.
✔ Використовувати засоби для відлякування кліщів – сучасні репеленти.
✔ Місце для нічного сну або відпочинку на природі необхідно звільнити від сухої трави, гілок, хмизу в радіусі 20-25 м.
✔ Вдома відразу змінити одяг, білизну, ретельно їх оглянути, випрати та випрасувати. Не можна залишати цей одяг біля ліжка чи спати в ньому. Витрушування одягу не позбавляє від кліщів.
✔ На присадибних ділянках необхідно вчасно скошувати траву, обрізати кущі тощо.