Рівненський центр контролю та профілактики хвороб

Обережно мікотоксини!

13.01.2023
????Добираючи до святкового меню усіма улюблені та багаті на вітаміни та мікроелементи екзотичні засушені фрукти та плоди, зважайте на їх зовнішній вигляд. Тому перш ніж придбати в супермаркеті чи на базарі арахіс, фісташки, мигдаль, волоські горіхи, курагу, фініки, родзинки та інші сушені екзоти придивіться до них уважніше: чи свіжими виглядають, як пахнуть, зберігаються. Найкраще купувати такі смаколики у фабричному розфасуванні.
????Якщо сушені фрукти чи горіхи не золотистого або коричневого кольору, а тьмяного, ще й пахнуть цвіллю, то перед вами зіпсовані продукти в яких наявні мікотоксини (отруйні продукти обміну речовин пліснявих грибів, які утворюються на поверхні харчових продуктів і кормів). З найвідоміших мікотоксинів більш токсигенними й розповсюдженими в природі є афлатоксини, патулін, охратоксини та зеараленон.
❗ Коли куплені сухофрукти зіпсувалися вдома (залежалися, вкрилися пліснявою), без жалю викиньте їх, бо чим довше уражений продукт зберігається, тим глибше у середину проникають грибки. Висока вологість, тепло псують сушені продукти, тому запасатися ними на пів року не слід. Не намагайтеся з них змити чи випарити цвіль. Її запах залишиться та й випарите всі вітаміни, а мікотоксини (афлатоксини) залишаться, бо дуже стійкі до дії хімічних і фізичних факторів. Технологічна та кулінарна обробка лише частково зменшує їх вміст у харчових продуктах.
????До слова, з курагою (сушеними абрикосами) треба бути дуже обережними. Щоб зберігся колір і був захист від плісняви, її обробляють сірчистим газом. Тому надто яскравий колір кураги має викликати у вас підозру.
???? Деякі плісняві мікроскопічні гриби здатні виділяти шкідливі токсичні речовини, які викликають захворювання - мікотоксикоз. Ці захворювання пов’язані не з руйнівною дією самого грибка на тканини організму, а з отруєнням продуктами його життєдіяльності – мікотоксинами. Проблема мікотоксикозів є актуальною, оскільки доведено реальну небезпеку мікотоксинів для здорової людини. Як правило, мікотоксини в організмі людини виконують нейротоксичну дію, уражають печінку, нирки, серцево-судинну систему, багато з них мають мутагенні (змінюють генетичну інформацію), тератогенні (зумовлюють потворство в розвитку потомства) та канцерогенні (стимулюють ріст злоякісних пухлин) властивості.
???????????? Велика рогата худоба, коні, свині, птахи отруюються на пасовиськах або при годуванні їх ушкодженим пліснявою зерном, сіном і іншими кормами, які зберігались в умовах підвищеної вологи. Люди хворіють на мікотоксикози, вживаючи в їжу продукти, вражені мікроскопічними пліснявими грибками, а також вдихаючи пилюку з великою кількістю спор грибка.
???? Основним у профілактиці мікотоксикозів є запобігання розвитку пліснявих грибів і токсиноутворення на харчових продуктах. За останні роки в даному напрямі вживаються інтенсивні загальнодержавні заходи. Установлено суворий санітарний контроль як за вітчизняною, так і за імпортованою продукцією. Розробляють засоби знешкодження забруднених мікотоксинами продуктів і кормів. Для ряду мікотоксинів встановлені відповідні регламенти. Вивченню та профілактиці мікотоксикозів нині приділяється значна увага в усьому світі, оскільки існує небезпека мікотоксинів для людини, виявлено широке розповсюдження в природі продуцентів мікотоксинів і різноманітність шляхів забруднення ними харчових продуктів.
‼ З 2000 року в санітарно-гігієнічній лабораторії ДУ «Рівненський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров`я України» проводяться визначення мікотоксинів: афлатоксину В1, М1, патуліну, зеараленону, дезоксиніваленолу.
???? Потрібно знати що найважливішим заходом профілактики мікотоксикозів є санітарний контроль якості продовольчої сировини та харчових продуктів, коли визначається відповідність вмісту в них мікотоксинів чинним регламентом.