Рівненський центр контролю та профілактики хвороб

Осінні зустрічі з кліщами.

20.09.2022
????????Осіння пора — це чудовий час для закінчення всіх дачних клопотів, заготівлі всього смачного та корисного на зиму, прогулянок з родиною та домашніми улюбленцями, милування красивими, яскраво забарвленими куточками природи.
‼Саме зараз починається й період активності іксодових кліщів, які бажатимуть долучитись до вашої компанії й щедро поділитись всім своїм вірусним та бактеріальним багатством, а це понад 150 збудників небезпечних інфекційних хвороб, таких як кліщовий енцефаліт, іксодовий бореліоз, трансмісивні лихоманки тощо.
❗Зустрітись з іксодовими кліщами можна не лише у лісах, а й у міських зонах відпочинку, та й навіть на своєму домогосподарстві. Ці членистоногі кусають у будь-яку пору доби, незалежно від погодних умов, присмоктатись вони можуть не лише безпосередньо при перебуванні на природі, а й після цього, адже їх легко занести в наші оселі з букетами, на одязі чи на домашніх тваринах. Укус кліща невідчутний, тому що при цьому він вводить анестезуючу речовину, його кровосмоктання може тривати до 12 діб. Зазвичай кліщів виявляють на 2-3 день, після появи припухлості та свербіння на місці прикріплення й збільшення розміру членистоногого.
‼При виявленні у себе на тілі кліща необхідно його якнайшвидше видалити, для чого найкраще звернутись у медичний заклад. Якщо ж відвідати лікаря змоги немає, можна витягти кліща самостійно, для цього повільно розхитуючи його пінцетом чи петлею з нитки, видалити разом з хоботком, діяти потрібно обережно, щоб не роздавити членистоногого і не внести в рану його гемолімфу, яка має весь наявний у нього набір збудників. Місце укусу потрібно обробити антисептиком та проконсультуватись з лікарем-інфекціоністом стосовно необхідності проведення антибіотикопрофілактики Лайм-бореліозу та подальшого моніторингу за станом здоров’я.
????Нами проводиться постійний акарологічний моніторинг за наявністю та активністю іксодових кліщів у всіх природних біотопах області, на сьогодні їх чисельність становить 14 екз на прапоро/км, що є нормальним показником для геокліматичного поясу Рівненщини, прогнозуємо збільшення знахідок цих членистоногих у жовтні та активність до листопада. Коли температура впаде нижче нуля, кліщі шукатимуть прихистку під шаром ґрунту чи у листяній підстилці, однак останні роки демонструють всі ознаки глобального потепління на планеті, тому часто кліщі можуть бути активні в умовах теплої зими, через що поціновувачам туризму й власникам домашніх тварин варто бути уважними протягом всього року. Цікавим фактом є вироблення кліщем білка антифризу, який допомагає переносити низькі температури, зберігаючи їх кров та тканини від замерзання, через що при найменшому натяку на потепління ці тварини здатні відновити свої полювання.
????Щоб захистити себе від укусів кліща слід пам’ятати, що першою лінією оборони є використання правильного одягу, який щільно прилягає до тіла, його разом з головним убором потрібно відразу після повернення додому витрусити та випрати. Обов’язковим є огляд себе та своїх попутників кожних 1,5-2 години прогулянки, не заходити у сухий травостій, чагарники, триматись середини стежки. Вдома огляньте домашнього улюбленця, з яким були на моціоні, при виявленні кліщів обов’язково їх видаліть з усіма правилами обережності та застосуванням засобів індивідуального захисту. Подбайте про акарицидні репеленти, які використовуйте відповідно до інструкції.
????Всім бажаємо лише теплих поривів вітру, довгоочікуваних прогулянок на природі, спілкування виключно з безпечними компаньйонами.