Рівненський центр контролю та профілактики хвороб

Осіння активність іксодових кліщів, як уберегтись від небезпечних контактів з ними

06.10.2023
???? Восени, насолоджуючись кожним сонячним днем, ми намагаємось якомога більше бувати на свіжому повітрі, зібрати щедрі дари природи та усотати всі теплі враження, однак, величезне бажання іксодових кліщів поспілкуватись з нами може залишити й не зовсім приємні подарунки.
☝ Саме в осінню пору ці членистоногі прекрасно почуваються, адже помірна температура повітря та висока вологість сприяє їх активності, їм потрібно встигнути знайти джерело харчування для того, щоб закінчити процеси росту, а дорослим істотам спаруватись та відкласти яйця, з яких згодом розвинеться потомство.
‼ У Рівненській області за результатами нашого постійного акарологічного моніторингу, за 9 місяців 2023 року зафіксовано 6 видів іксодових кліщів, середньосезонний показник їх чисельності коливався від 2-11 на прапоро/км у міських зонах відпочинку до 15-17 у Лісостепу та 22-27 на Поліссі, що є типовим для геокліматичних умов Рівненщини.
❗ Зважаючи на те, що кровосисними в іксодових кліщів є самці та самки, а також всі стадії розвитку цих членистоногих — від майже непомітних личинок до дорослих істот, які здатні перебувати присмоктаними до жертви впродовж 12 діб, а ще здатність самичок відкладати яйця, передаючи їм весь свій набір збудників небезпечних інфекційних та паразитарних хвороб, кожна знахідка на своєму тілі кліща є дуже небезпечною.
???? Якщо ж після прогулянки у лісі чи парку, або ж по відвідуванні дачі, у себе на шкірі ви знайшли кліща, що впився, не варто панікувати, адже ймовірність захворіти на Лайм-бореліоз чи кліщовий енцефаліт залежить від стану нашої імунної системи та часу перебування членистоногого у тілі. Згідно з науковими даними, в умовах України у перші 24 години після присмоктування кліща ризик заразитись від нього небезпечними бактеріями чи вірусами є мінімальним, однак, видалити його потрібно максимально швидко, для цього слід звернутись у лікувальний заклад, або ж зробити це самостійно, обережно викрутити його обгорнутими серветкою пальцями, при цьому слід дотримуватись правил антисептики та слідкувати, аби не роздавити членистоногого та не втерти в рану його гемолімфу, адже це прямий шлях до інфікування.
???? Запобігти ж присмоктуванню кліща допоможуть прості правила:
✔ обирати для прогулянок не захаращені хмизом місцини, вільні від чагарникової рослинності та травостою, триматись середини стежки;
✔ перебуваючи на природі потрібно кожних 1-1,5 години оглядати себе та своїх попутників, адже впивання кліща відбувається безболісно й відчуття дискомфорту від цього процесу з’являється через 8-12 годин після цього або ж не виникає взагалі;
✔ обирати цупкий, максимально закритий одяг з манжетами, що щільно прилягають до тіла, який по поверненню додому потрібно відразу попрати;
✔ подбати про сертифікований в Україні акарицидний засіб, з належним терміном використання, який застосовувати відповідно до інструкції.