Рівненський центр контролю та профілактики хвороб

Оживають комарі — криваві бенкетарі

27.04.2023
????Весна, тепло та яскраве сонечко не лише зігрівають нашу душу й тіло, а також радують присутністю ще однією живої душі в хаті. Зустрічаймо наших давніх знайомих комарів, комах, деякі види яких ми цьогоріч вже помічали у своїх підвалах чи льохах, а в лютому навіть фіксували виліт особин роду Anopheles, яких обмануло зимове тепло і виманило з місць зимівлі. Масову появу цих кровопивць ми прогнозуємо у травні, ймовірно, внаслідок доволі теплої зими, значних опадів на початку весни та високого рівня вологості, показники їх чисельності можуть бути доволі високими.
‼Рівненська область є зоною масового поширення гнусу, тобто, кровосисних двокрилих комах, в результаті багаторічного моніторингу за ентомофауною області нами ідентифіковано 4 види малярійних комарів та 24 — не малярійних. Однак, поруч з нами можуть літати й не кровосисні комарі, яких налічується понад 3500 видів та їм зовсім немає діла до людської крові, бо вони або поціновувачі квіткового нектару, або ж у дорослій стадії не харчуються взагалі. До речі, самці кровосисних комарів теж живляться лише солодким соком рослин, полюбляють його й самички, однак, після вдалих любовних побачень та запліднення, їм потрібна порція крові, а саме — білки та інші азотисті сполуки, що в ній містяться, для розвитку у їх тілі яєць та продовження роду.
????Комарі, які роблять свою криваву справу вже понад 170 мільйонів років, обирають свою жертву за понад 300 сигналами, вони реагують на вуглекислий газ, який ми видихаємо, колір нашого одягу, рух, температуру нашого тіла, тепло, запах, які складаються у такий привабливий для цих малих хижаків ароматний букет.
????Комарі не лише паскудять наш відпочинок своїм настирливим дзижчанням та заважають насолоджуватись красою природи чи здоровим сном у власному ліжку, через свої укуси вони здатні передавати збудників таких небезпечних інфекційних та паразитарних хвороб, як малярія, різноманітні вірусні лихоманки, дирофіляріоз тощо. Також на місці укусу можуть виникати запалення, свербіж, який турбує людину декілька днів, а тривале розчухування враженого місця може призвести до вторинного бактеріального інфікування та виникнення дефектів шкіри.
????Зважаючи на те, що комарі є найнебезпечнішими хижаками на світі, й від хвороб, які вони здатні поширювати, щороку у світі вмирає понад півмільйона людей, ми переконливо закликаємо уникати їх укусів та максимально уникати контактів з цими членистоногими. Для цього зовсім не потрібно зачинитись вдома, адже існують й так звані міські комарі, які прекрасно розмножуються у підвалах зі стоячою водою та з легкістю проникають через вентиляційні шахти навіть на досить високі поверхи, нагадуючи нам, що природа існує й у бетонних хащах. Достатньо буде подбати про антимоскітні сітки для вікон та дверей у своїх оселях, встановити фумігатори та застосовувати репеленти, тобто засоби, що відлякують комах, а також не забувати про захисний одяг, який максимально закриває тіло при відвідуванні зелених куточків.
????Всім зичимо веселих прогулянок та плідної праці на свіжому повітрі, у гармонії з природою, у товаристві милих вам людей та без нав’язливої уваги маленьких кровопивць!