Рівненський центр контролю та профілактики хвороб

Плямиста радість з дитинства

30.09.2022

 

       ????На завершення вересня ми отримуємо запитання від громадян стосовно раптової масової появи на стінах їх осель прекрасних комах — сонечок, або, як їх іще називають, божих корівок чи бедриків. Деякі люди надають цьому містичного змісту, особливо, якщо ці представники ентомофауни з’являються на стінах культових приміщень, наприклад, храмів. Для стимуляції наших недолугих сусідів до втечі від їх могилізації, хочеться пожартувати, що це червоно-чорні черги для запису в УПА, однак насправді ми спостерігаємо звичайне явище згуртування сонечок до зимівлі, на яку ці комахи відправляються колоніями, адже разом тепліше. Зазвичай вони згуртовуються на старих деревах, пеньках, лежачому теплому камінні, просто не кожен з нас проводить час на природі, а на світлих стінах будинків бедриків краще видно.
       ????Сонечко — це дуже корисна комаха, їх личинки й дорослі особини харчуються м’якотілими комахами (попелицями, щитівками, білокрилками, кліщами) і є корисними винищувачами шкідників рослин. Притаманний їм і канібалізм, якщо їжі не вистачатиме, для того, щоб вижити вони не знехтують личинками або дорослими особинами свого виду, які нещодавно полиняли і є достатньо м’якими, щоб бедрик міг їх жувати.
       ❗Ці гарні комахи, окрім яскравого забарвлення, яке призначене для відлякування потенційних ворогів, мають ще й свою секретну зброю — відчуваючи небезпеку, вони виділяють із суглобів своїх лапок жовту, неприємну на запах речовину, яка має віднадити основну для бедриків загрозу — павуків. Птах, що ризикнув проковтнути сонечко, матиме опік ротової порожнини чи горла, а досвідченіший пролетить повз.
       ????Бедрики не становлять жодної загрози для здоров’я людини, однак, саме зараз, восени, коли вони готуються до зимової сплячки — запасаються поживними речовинами й виводять зайву рідину зі свого організму, можуть ставати агресивними та вкусити людину, на місці укусу може спостерігатись неприємне печіння, у людей з підвищеною сенсибілізацією можуть виникати місцеві алергічні реакції. З понад 5 тисяч видів бедриків у світі, з яких у нас зустрічаються майже 70, кусаються лише декілька різновидів, частіше за все така підступність характерна для представників видів Гармонія азійська чи 28-крапкового сонечка, які є завезеними та інвазивними для наших місцевих божих корівок. Решта видів можуть лише вщипнути в разі атаки чи захисту, хоча досить часто при небезпеці застосовують хитрий трюк — прикидаються мертвими, притиснувши лапки.
       ????Сонечко цінується у багатьох народів за свою корисність, вважається символом удачі, добра та добробуту, поява цих комах у багатьох культурах вважалась благословенням, а в такий непростий для нашої держави й для кожного з нас час можна вірити лише у хороші знаки, в тому числі пов’язані і з появами божих корівок у Вас на обійстях. А ще за бедриками просто цікаво спостерігати, наспівати їм пісеньки-промовлялки разом зі своєю малечою та відпустити виконувати свої добрі справи.