Рівненський центр контролю та профілактики хвороб

Поліомієліт загрожує нам

16.11.2015

Нині в Україні розпочалась широкомасштабна кампанія імунізації проти поліомієліту – в три хвилі, починаючи з дітей наймолодшого віку. Що ж сталося, і що ж це за хвороба, про яку пересічні громадяни давно забули?

         Поліомієліт – гостра вірусна інфекція, що характеризується ураженням нервової системи, а також запальними змінами слизової оболонки носоглотки та кишківника. Для неї характерні різноманітність проявів, що дуже часто утруднює діагностику, але головне – захворювання на поліомієліт нерідко супроводжується надзвичайно важкими наслідками, які призводять до інвалідизації, а часом і спричинюють смерть. Початок хвороби нагадує багато інших – лихоманка, катаральні (кашель, нежить, біль в горлі) та диспепсичні явища (нудота, блювота, пронос) і нерідко закінчується повним видужанням. Але – не завжди! Адже збудник поліомієліту – вірус – вражає нервову систему і можуть розвинутись стійкі паралічі кінцівок, особливо часто – ніг. Найчастіше на поліомієліт хворіють немовлята та діти до десяти років, зустрічається дуже багато так званих «стертих» форм, коли симптоми хвороби малопомітні, проте цією страшною інфекцією можуть уражуватись і зовсім дорослі люди – достатньо згадати одного з найбільш видатних президентів США Франкліна Делано Рузвельта, який решту свого життя змушений був провести в інвалідному візку і постійно користуватися цілодобовою допомогою.

         На жаль поліомієліт і досі залишається невиліковною інфекцією, і допомогти хворому можна лише симптоматично, тобто зменшуючи певною мірою прояви інфекції. Раніше налічувалось десятки тисяч хворих на поліомієліт, інвалідні візки і хворі з милицями на вулицях були звичним явищем – аж доки американський вчений Себін в 1955 році не винайшов чудодійну вакцину. До речі, Себін народився в 1906 році в місті Белосток  Гродненської губернії, але згодом його батьки емігрували в США. Вакцини проти поліомієліту існували і до Себіна, проте не забезпечували надійного захисту. Спільні дослідження американських вчених та вчених СРСР довели не тільки надзвичайно високу ефективність вакцини Себіна, а й її незвичайну «м’якість»: при імунізації, навіть проведеній з великими порушеннями, ніяких ускладнень практично не буває. І досі за цим параметром вона залишається неперевершеною в світі.

         Невдовзі було освоєно випуск вакцини у великих обсягах, проведено масштабну імунізацію в СРСР, країнах Європи, Америки, а згодом і в багатьох азіатських та деяких африканських країнах. Ефект був разючим: захворюваність припинилась. Зовсім. Не тільки сучасні покоління, а й їх батьки не знають, що таке поліомієліт. І це – тільки завдяки щепленням. Адже вірус поліомієліту стійкий в зовнішньому середовищі, його слабо патогенні або й зовсім не патогенні штами (тобто ті, які не викликають захворювань) продовжують циркулювати серед людей. Не у всіх країнах (найчастіше Африки) проведено імунізацію і там зустрічаються так звані «дикі» штами вірусу, небезпечні для людей, а хворі налічуються сотнями. Враховуючи активну міграцію населення, яка нині значно прискорилась, не виключений занос «диких» штамів в будь-який регіон світу, зокрема і до нас.

         На жаль, за останні роки охоплення імунізацією проти інфекційних хвороб в Україні і на Рівненщині різко погіршилось. Основна причина – нестача і нерегулярні поставки вакцин (а вони закуповуються за кошти держбюджету), зокрема і проти поліомієліту. Крім того, немало батьків відмовлялись від проведення щеплень внаслідок активної антивакцинальної кампанії, що проводилась в деяких ЗМІ. В результаті питома вага не імунізованих дітей і дітей із слабким імунітетом значно зросла. Більшість  нас з фізики, мабуть, пам’ятає, що таке критична маса, по досягненні якої настає ядерна ланцюгова реакція. Вченими ця критична маса вирахувана абсолютно точно. Але то – фізиками. Щось подібне зустрічається і в епідеміології, коли по досягненню критичних значень ряду факторів вибухає епідемія. От тільки точно вирахувати їх і досі неможливо, зокрема і щодо поліомієліту. Але нині існує реальна загроза, і після реєстрації в Закарпатті двох випадків, нарешті, було вжито термінових заходів – вакцина вже є і прийнято рішення щодо проведення масової імунізації дитячого населення в три етапи, перший з яких уже розпочався. А от успіх її нині буде залежати від сумлінного ставлення не тільки медиків, а й батьків.

 

 

 

Завідувач відділення особливо небезпечних інфекцій

ДУ “Рівненський обласний лабораторний центр

Держсанепідслужби України”                                                    Шуляренко  С.В.   

 

Лікар-епідеміолог відділення організації

епідеміологічних досліджень ДУ “Рівненський обласний

лабораторний центр Держсанепідслужби України”              Воробей О.В.