Рівненський центр контролю та профілактики хвороб

Правець

26.10.2022
???? Правець – це небезпечне інфекційне захворювання, що розвивається внаслідок ураження нервової системи токсином бактерій Clоstridium tetani. У ґрунті бактерії перетворюються на спори та можуть зберігатися довгі роки. Людина заражається ними, якщо при пошкодженні шкіри до рани потрапляє ґрунт (пил). Треба зауважити, що небезпеку несуть не лише масивні травми, а й незначні, майже непомітні, подряпини.
❗ Симптоми правця можуть з’явитись як протягом першої доби, так і через 20 днів. Чим коротший інкубаційний період – тим важчим буде перебіг хвороби.
????Хвороба починається раптово, і характеризується неможливістю відкрити рот, виразом обличчя з «сардонічною посмішкою», судомними скороченнями жувальних м’язів з переходом судом на м’язи спини та кінцівок.
????Основним і найефективнішим методом профілактики, що зводить можливість захворіти до мінімуму, є вакцинація. Дітей вакцинують у 2 місяці, з подальшою ревакцинацією в 4, 6, 18 місяців, 6 та 16 років. Дорослим ревакцинацію проводять кожні 10 років починаючи з 26 років.
????Для екстреної імунопрофілактики правця можна застосувати протиправцеву сироватку, протиправцевий людський імуноглобулін або адсорбований правцевий анатоксин. Вибір препарату залежить від часу виникнення травми та наявності у хворого щеплень.
????До заходів неспецифічної профілактики належать заходи, спрямовані не проти токсину C. Tetani, але на запобігання травматизму. Також до них слід віднести недопущення забруднення рани, повноцінну первинну хірургічну обробку пошкоджених тканин, а також загально-гігієнічні заходи.
❗За шкірою рук і ніг також слід ретельно стежити – не допускати саден, тріщин та ретельно їх обробляти. Але при виникненні пошкоджень потрібно пам’ятати, що проста обробка антисептиком не гарантує знищення мікробів. Тому за хірургічною обробкою потрібно звертатися до лікувальних закладів.
‼Суттєве значення має популяризація питань профілактики правця серед населення. Це важливо не тільки для зменшення кількості захворілих на правець, а й для полегшення лікування випадків, що все-таки виникають.