Рівненський центр контролю та профілактики хвороб

Про ліквідацію спалаху в с. Оженин Острозького району Рівненської області

30.01.2015

З 20.01. по 26.01.2015 року з ознаками гострої кишкової інфекції за медичною допомогою звернулось 20 жителів с. Оженин Острозького району Рівненської області, з них 15 дітей. Потребували стаціонарної допомоги та були госпіталізовані в інфекційне відділення Острозької ЦРЛ 14 осіб, з них 10 дітей. Серед 12 осіб (з них 8 дітей) захворювання протікало з середньою формою важкості, у 8 (7 дітей) - з легкою. Всі хворі отримали безоплатне лікування. Медикаментозними засобами інфекційне відділення забезпечене у повній мірі.

За результатами лабораторних досліджень вірусологічної лабораторії ДУ «Рівненський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України» у 6 хворих виявлено антиген ротавірусу, у 1  - антиген астровірусу

Спеціалістами Держсанепідслужби проведено епідрозслідування з метою встановлення джерела інфекції та факторів передачі. Визначено межі вогнища, встановлено коло контактних. Організовано комплекс протиепідемічних заходів для локалізації та ліквідації вогнища.

Встановлено, що всі захворілі вживали водопровідну воду із сільського водопроводу, що обслуговується комунальним підприємством «Вега плюс» Оженинської сільської ради (Рівненська область, Острозький район, с. Оженин, вул. Шкільна, 1).

Для визначення фактора передачі інфекції лабораторно досліджено: 26 проб питної води за мікробіологічними та вірусологічними показниками, 2 зразки харчових продуктів та 30 змивів з об’єктів довкілля. За результатами санітарно-мікробіологічного дослідження методом ПЛР з водопровідної мережі виявлено РНК ротавірусів. Крім того, встановлено невідповідність водопровідної води за бактеріологічними показниками (загальне мікробне число при 37˚С, КУО/см3 не відповідає нормі, виявлені загальні коліформи в 100 см3, ентерококи в 100 см3 та фаги кишкової палички в 1 дм3).

При проведенні ревізії водогону КП «Вега плюс» на предмет цілісності водопровідної мережі (акт від 27.01.2015 р.) встановлено, що в одному з приватних господарств водопровідний колодязь був залитий стічними водами із переповненого септика. Таким чином, мало місце забруднення системи продуктами життєдіяльності сільськогосподарських тварин (свині, птиця, велика рогата худоба), що зумовило потрапляння у мережу ротавірусу, бактерій тощо.

З 23.01.2015р. тимчасово заборонена експлуатація сільського водопроводу. Проведено промивання та дезінфекція водогону, дезінфекція артсвердловин, резервуару та інше. Населення забезпечене привозною питною та технічною водою.

Організовано медичний нагляд за контактними (1200 осіб). Серед контактних осіб було 49 осіб, які належать до декретованого контингенту. Всі декретовані були обстежені на носійство збудників кишкових інфекцій (позитивних не виявлено).

Спеціалістами Головного управління Держсанепідслужби у Рівненській області, відповідно до наказу № 3-од від 23.01.2015р.,  у складі заступника начальника управління, начальника Управління організації держсанепіднагляду ГУ ДСЕС області та начальника епідеміологічного відділу ГУ 24.01.2015 року був здійснений виїзд в с. Оженин Острозького району для перевірки стану виконання профілактичних і протиепідемічних заходів та надання практичної допомоги.

В районній державній адміністрації щоденно проводились засідання комісії з ТЕБ та НС, в яких брали участь спеціалісти держсанепідслужби. Реалізація першочергових заходів, направлених на локалізацію та недопущення поширення спалаху, що пропонувались спеціалістами служби, відбувалась шляхом прийняття відповідних рішень районною комісією.