Рівненський центр контролю та профілактики хвороб

Про початок малярійного сезону

23.06.2023
???? Малярія й надалі залишається найбільш важливою світовою проблемою охорони здоров’я, в Україні ж, зважаючи на те, що щорічно фіксується завезення до 50 випадків цієї інфекції, особливе епідеміологічне значення має дослідження малярійного епідеміологічного сезону, тобто періоду року, протягом якого температурні умови дозволяють здійснити всі етапи біологічного розвитку комарів роду Anopheles, завершити розвиток малярійного паразита у їх тілі та реалізувати механізми передачі хвороби.
‼У цьому році період ефективної зараженості малярійних комарів в умовах Рівненської області розпочався 17 червня. Зважаючи на те, що термін спорогонії, тобто період розвитку плазмодія триденної малярії, котра має визначальне епідеміологічне значення для нашого регіону, триває орієнтовно 24-26 днів, початок сезону передавання малярії людині на Рівненщині прогнозується з 10-15 липня.
????Хоча місцева малярія на території Рівненської області ліквідована ще у 1958 році, завізні випадки реєструються з 1981 і з того часу їх зафактовано 73, у кожному з яких здійснюється комплекс протиепідеміологічних заходів, адже ризик повернення цього захворювання в умовах нашого краю є високим. Ймовірність поширення малярії підвищує наявність комарів роду Anopheles, яких ми при своїх періодичних спостереженнях фіксуємо 4 різновиди, чисельність їх личинкових стадій від 12,5 до 20,4, дорослих — від 10,4 до 17,3, що є нормою для геокліматичних умов нашої області, проте достатньою для передачі цієї хвороби. Не слід забувати й про такі передумови, як велику кількість водних об’єктів — місць виплоду переносника малярії на Рівненщині, стрімкі зміни клімату, глобальне потепління, а також великі міграційні хвилі населення.
???? На жаль, завезенню малярії на територію області запобігти неможливо, вся відповідальність за власне здоров’я покладається на плечі кожного з нас. Вакцина проти цього захворювання вже існує, однак вона використовується лише для діток першого року життя у країнах Африки, де малярія є основною причиною дитячої смертності. Людям, які планують вирушати в країни, потенційно небезпечні щодо малярії, слід відвідати свого лікаря, який проконсультує та допоможе підібрати протималярійні препарати, адже необхідно проводити хіміопрофілактику, і, що особливо важливо, відповідно до рекомендацій ВООЗ, її слід починати за один тиждень до виїзду, протягом всього терміну перебування на небезпечній території та протягом 4 тижнів після повернення.
???? Свою ж власну домівку переконливо закликаємо захищати від візитів кровосисних комарів протимоскітними сітками, а при перебуванні у природних біотопах не забувати про закритий одяг та репеленти, тобто речовини, що їх відлякують.
????Всім бажаємо здоров’я та лише насолоди від усіх проявів літа!