Рівненський центр контролю та профілактики хвороб

Профілактика педикульозу

08.04.2022
Педикульоз – поширене у всьому світі захворювання. Воно характеризується великою кількістю неприємних симптомів, включаючи сильне свербіння і почервоніння уражених ділянок шкіри. Іноді у заражених людей виникають важкі форми алергічних реакцій. Підвищена температура, сильні головні болі та нудота – лише частина подібних ускладнень. До того ж існує думка, що воші є переносниками важких вірусів СНІДу та гепатиту. Але чи так це насправді? Чим насправді небезпечні ці паразити та де ними можна заразитися? Постараємося розібратися в цих питаннях детальніше.
Воші — найбільш поширені комахи, які паразитують на людині. Вони харчуються кров’ю людини, відкладають яйця-гниди, які приклеюють до волосся.
Будь-яка людина може заразитися вошами за сприятливих умов. Педикульоз легко передається від людини до людини під час безпосереднього контакту.
Педикульоз можна дістати будь-де, де можливий тісний контакт однієї людини з іншою: у магазині, потязі чи іншому громадському транспорті й навіть у туалетах, лазнях, саунах, басейнах, спортивних роздягальнях. До того ж воша може протягом 2–3 днів чекати нового господаря.
Неможливо заразитися вошами від тварин, оскільки ці паразити видоспецифічні, тобто людські воші можуть жити тільки на людині.
 
Педикульоз має такі прояви:
 - свербіж шкіри в місці укусу воші;
 - дрібні сірувато-блакитні плями на шкірі;
 - наявність гнид у волоссі.
Від моменту зараження до перших ознак хвороби може пройти кілька тижнів.
 
Розрізняють такі різновиди педикульозу згідно з місцем паразитування вошей:
 - головний — паразитування вошей на волосистій частині голови переважно на скронях, потилиці, тімені, а також у вусах, бороді (паразит — головна воша);
 - лобковий — паразитування цих комах у жінок у ділянці лобка, у чоловіків у паховій зоні, на волосяній частині живота, грудей, на вусах, а в дітей на віях і бровах (паразит — лобкова воша);
 - платтяний — паразитування вошей у складках одягу, білизни (паразит — платтяна воша), також вони можуть переносити небезпечні хвороби, як епідемічний висипний тиф, епідемічний (або вошивий) поворотний тиф, волинську гарячку.
 
Основні способи профілактики педикульозу:
 - дотримуйтеся правил особистої гігієни, регулярно оглядайте волосся;
 - не користуйтеся чужими гребінцями, головними уборами, не одягайте чужі речі;
 - регулярно прибирайте оселю та періть предмети особистої гігієни, як рушники, білизну; змінюйте постільну білизну щонайменше раз на 10 днів;
 - ретельно очищайте верхній одяг після носіння.
У дитячих дошкільних та навчальних закладах, гуртожитках, готелях, перукарнях потрібно дотримуватися санітарно-гігієнічного та протиепідемічного режиму.
У дитячих, лікувальних та спеціалізованих закладах має проводитися систематичний огляд на предмет виявлення педикульозу.
 
Щоби позбутися вошей і гнид — зверніться до лікаря і використовуйте засоби, які він порадить. Важливо дотримуватися інструкції із застосування засобів та слідкувати за терміном придатності.
 
Наслідки педикульозу.
Хоч головна воша і не представляє небезпеки, як багато хто думає, як переносник небезпечних захворювань, педикульоз як такий запускати все одно не варто. Масове розмноження комах, розчеси від укусів можуть спровокувати розвиток екземи, дерматиту, розладів імунної системи та найсильніших алергічних реакцій. Тому при найменшій підозрі на педикульоз варто негайно вживати заходів.
 
Ефективний спосіб вирішення проблеми - засоби від вошей на рослинній основі. На відміну від хімічних засобів для отруєння комах, вони не підвищують згодом стійкість вошей до токсинів і не завдають шкоди здоров'ю людини. А це особливо важливо, якщо від педикульозу треба позбавити маленьку дитину.