Рівненський центр контролю та профілактики хвороб

Профілактика трансмісивних захворювань

06.04.2022

У Всесвітній день здоров’я, який відзначається 7 квітня щорічно, хочемо нагадати про актуальність профілактики трансмісивних захворювань, групи інфекційних хвороб, збудники яких циркулюють у крові людини та передаються членистоногими переносниками — комахами та кліщами. На фоні нестабільності всіх сфер життя населення, пов’язаних з вторгненням рф, екологічної та гуманітарної катастроф у багатьох регіонах нашої держави, величезних хвиль міграції населення, зростання ризиків біологічних небезпек та загроз, пов’язаних з цими факторами, увага до цієї групи інфекцій є особливою.

Окрема увага у світі та Україні до малярії, адже ситуація з цієї інфекції залишається нестійкою, щорічно реєструється до 50 завізних випадків, близько десятої частини хворих помирають. З 1958 року місцева малярія в Рівненській області не фіксується. З 1981 по 2021 рік зареєстровано 72 випадки завізної малярії. При цьому існує високий ризик повернення малярії місцевого характеру, адже розташування Рівненщини в помірно вологій та теплій геокліматичній зоні, наявність великої кількості водойм сприяють розвитку та розмноженню малярійних комарів.

В нашій області існують всі передумови для виникнення та поширення трансмісивних хвороб, через постійні кліматичні коливання, ландшафтне різномаїття, процеси антропогенного впливу на екосистеми, а також визначення її території як зони масового поширення гнусу. Саме тому нашою установою спільно зі Львівським НДІ епідеміології та гігієни було налагоджене й проведене вивчення поширення збудників цих інфекцій, для чого з усіх районів відібрано та досліджено понад 13 тисяч зразків кліщів та 32 тисяч — кровосисних комарів. Вдалося виявити антигени цілого ряду вірусів з трансмісивною передачею; підтвердилась циркуляція вірусу кліщового енцефаліту, а також вперше виявлені антигени вірусів Укуніємі, Крим-Конго геморагічної лихоманки, Західного Нілу, Батаї, комплексу Каліфорнійського енцефаліту (Тягіня). Отримані результати демонструють існування високого ендемічного потенціалу природних осередків трансмісивних інфекцій на території Рівненщини, епідеміологічне благополуччя населення пояснюється екологічною розділеністю збудника і сприйнятливого господаря, а інколи й недоліками діагностики.

Науковці прогнозують й надалі появу нових збудників трансмісивних захворювань, формування активних осередків їх існування та поширення, тому до якого б рівня досконалості не доводилась діагностика захворювань, що ними викликаються, та їх лікування, зупинити їх зростання неможливо, якщо серйозно не займатись профілактикою.

Люди повинні бути обізнані щодо загрози, яку можуть нести переносники інфекцій, вживати заходи індивідуального захисту для зменшення контакту з ними, не нехтувати специфічною профілактикою при виїзді у країни, небезпечні з поширення трансмісивних хвороб (отримати щеплення або хіміопрофілактику), у разі виникнення будь-яких симптомів захворювання звернутись до лікаря й виконувати всі його подальші рекомендації, тому що здоров’я кожної людини та людства загалом є найважливішим нашим завданням, адже це вимога сьогодення, здатність планувати своє життя, здійснювати мрії, досягати миру та просто бути щасливою людиною.