Рівненський центр контролю та профілактики хвороб

Прогулянки у місті з компаньйонами?

18.04.2022
‼У сучасному світі питання біобезпеки, як однієї зі складових національної безпеки кожної країни є досить актуальним, адже новітні досягнення в біотехнології, мікробіології та паразитології можна застосувати як з добрими, так і з лихими намірами. До біозагроз тваринного походження відносяться й наші давні знайомі — іксодові кліщі, адже вони є однією з ланок епідемічного процесу в підтриманні циркулювання природно-вогнищевих інфекцій, таких як вірусний кліщовий енцефаліт, Крим-Конго геморагічна лихоманка, туляремія тощо, для поширення яких в умовах нашої країни та області є всі сприятливі умови. Окрім того, особливою є роль іксодових кліщів як резервуарів вірусів та інфекцій, досить часте інфікування кліщів кількома збудниками одразу та можливість передачі людині мікст-інфекцій.
❗Нашою установою проводиться постійний моніторинг за іксодовими кліщами з початку їх активності, для вивчення поширення, чисельності, видової належності. Зустрітись з цими членистоногими ми можемо не лише в лісі, а й у міських зонах відпочинку, цьому сприяє поширення їх безпритульними тваринами, птахами, гризунами, а також їжаками, які давно чудово урбанізувались; досить часто всі ці тварини можуть виявитись не просто ураженими кліщами, а бути їх прогодовувачами й забезпечувати виживання всіх стадій розвитку — від личинок до дорослих особин.
‼Згідно з результатами наших спостережень за станом поширення іксодових кліщів у парках та скверах Рівного впродовж лютого-квітня 2022 року інформуємо, що найбільш заселеними виявились сквер біля Пагорбу Слави та зона відпочинку біля озера Басів Кут — 11 та 10 екз на прапоро/км відповідно. Поодинокі особини зустрічались у скверах біля Гідропарку, на Грабнику, Ювілейному та парку ім. Т.Г. Шевченка. Не виявлено цих членистоногих на Лебединці, скверах Просвіти, Текстильнику та Автомобілістів. Така акарологічна ситуація є звичайним явищем, ми завжди жили поруч з цими членистоногими, їм вистачає харчування від тварин, які ми перерахували вище, зустріч з людиною в умовах міста є не частим явищем. Окрім того, як писав академік Іван Шмальгаузен, паразитарна система завжди прагне до симбіозу, зокрема зі збудником кліщового енцефаліту ми живемо поруч багато сторіч, в умовах нашого геокліматичного поясу він знизив свій рівень патогенності, захворювання часто протікає у легкій формі, у вигляді невисокої температури та нежитю, пацієнт може й не звертатись за допомогою та не знати про свій діагноз.
❗Однак, ризикувати своїм здоров’ям не можна і слід уникати зустрічі з кліщами, адже, як ми вже зазначали, вони можуть бути “багаті” на кілька збудників хвороб. З основними правилами поведінки при прогулянках та природі для недопущення таких контактів ми вже ознайомлювали читачів у своїх публікаціях раніше, нагадаємо лише, що самозахист є найбільш дієвим заходом, при цьому особливу увагу слід приділяти домашнім улюбленцям, які полюбляють, окрім впорядкованих доріжок, заглянути в місця найбільшого кліщового навантаження. У зв’язку з тим, що іксодові кліщі 4/5 частини свого життя проводять у ґрунті, боротись з ними за допомогою акарицидних засобів не доцільно, адже це зовсім не гарантує їх знищення, крім того, є загрозою для екології довкілля, здоров’я людей та тварин, які можуть перебувати на обробленій території. Потрібно вчасно проводити прибирання парків, скверів та зон відпочинку, а також й дворових територій, де кліщів теж можна зустріти; не допускати їх заростання чагарниковою рослинністю та своєчасно скошувати травостій, адже вони є основними місцями засідок кліщів, які полюють на нас пасивно. Якщо ж кліщ все таки присмоктався, зверніться для його видалення в медичний заклад, де ви отримаєте кваліфіковану консультацію та не панікуйте, адже в умовах України протягом 24 годин перебування його в шкірі ризик інфікування є мінімальним, цьому сприяє біологія паразиту та робота нашої імунної системи.
????Наше місто насправді є багатим на красиві зелені куточки, які кожної весни впорядковуються і стають ще привабливіші, тому всім бажаємо приємних прогулянок, безпечних зустрічей, що однозначно сприятиме бадьорості, позитиву, збільшенню життєвої енергії, підтримці бойового духу — одним словом здоров’ю!