Рівненський центр контролю та профілактики хвороб

Резистентність до антибіотиків

17.11.2022
‼Стійкість мікроорганізмів до антибактеріальних препаратів – явище не нове, спочатку вона розглядалася як курйоз у науці, але пізніше – як загроза ефективному лікуванню хворих.
????Адаптація організмів — це еволюція, а мікроби адаптуються й еволюціонують швидко. Тож антибіотики стають усе менш ефективними, а мікроби — більш стійкими. Це і є антибіотикорезистентність. А нових антибіотиків вчені винаходять з кожним десятиріччям все менше.
????Бактерії навчаються самі та навчають інші бактерії, навіть інших видів, завдяки здатності до утворення біоплівок — ось у кого б людству повчитися взаємовиручці! Безвідповідальне використання людьми антимікробних препаратів прискорює ріст резистентності. Тут людство програло велику битву — антибіотики незабаром можуть зовсім припинити працювати.
????ВООЗ називає стійкість до антибіотиків однією з головних проблем для глобальної охорони здоров’я. Від захворювань, що спричинені стійкими до антибіотиків бактеріями, щороку помирає 700 тисяч людей. Якщо продовжити безвідповідально поводитися з цими препаратами, незабаром ми залишимося з бактеріями сам на сам.
????І ми повернемося до тих часів, коли ліки від туберкульозу, холери, пневмонії та інших бактеріальних хвороб просто перестануть існувати.
‼Як приклад: фактично 36 % штамів, що були виділені з області оперативного втручання (з неінфікованих ран) на Рівненщині у 2021 р. мали ознаки полірезистентності.
????Зупинити резистентність ми вже не можемо — тут без варіантів.
????Єдине, що в наших силах — уповільнити її розвиток, і дати вченим час розробити нові препарати для боротьби з бактеріями.
‼Для цього потрібно пам’ятати одну просту річ: призначати антибіотики — це справа лікаря!