Рівненський центр контролю та профілактики хвороб

Роль об'єктів довкілля у поширенні паразитарних хвороб

08.02.2022

Роль об’єктів довкілля у поширенні паразитарних хвороб

 

Рівненська область, яка розташована в зонах Полісся та Лісостепу, з великою різноманітністю ґрунтів, належить до вологої і помірно теплої агрокліматичної зони, що сприяє  поширенню паразитарних хвороб серед населення області, які реєструються в усіх адміністративних районах області.

Рівненським обласним центром контролю та профілактики хвороб з метою організації і проведення комплексних санітарно-оздоровчих і профілактичних заходів визначалися показники забрудненості об’єктів довкілля збудниками паразитозів та виявлялися джерела і шляхи їх  забруднення.

У 2021 році лабораторіями Центру досліджено 2854 проби довкілля за паразитологічними показниками (5929 досліджень), в 18– ти пробах (0,63%)  були виявлені збудники гельмінтозів та протозоозів (яйця аскарид, цисти лямблій).

Позитивні результати санітарно-паразитологічних досліджень об’єктів довкілля становили від  0,17%  до 7,6%. Наявність позитивних знахідок збудників паразитарних хвороб у довкіллі: воді відкритих водоймищ -0,5%, овочах - 0,8 %,  ґрунті - 0,7%, в тому числі - дошкільних навчальних закладах – 0,5%, зоні впливу місць видалення відходів (полігони ТПВ, сміттєзвалища) – 2,5%,  свідчить про значне його забруднення, що підвищує ризик зараження населення паразитозами, формування нових осередків.

Яйця геогельмінтів (аскарид) виявлялись в   ґрунті  Рівненського району (Кореччина – 10,6%, Острожчина – 2,4%), Сарненського району – 3,4%, в т.ч. Рокитнівщині – 3,3%; овочах з мікровогнищ гельмінтозів  (Острожчина – 2,1%), змивах з однорідних предметів дитячих дошкільних закладів Сарненського району - 0,2%.  Вода відкритих водойм забруднена яйцями геогельмінтів (аскарид) в Рівненському районі (Острожчина – 6,3%).

 Цисти лямблій виявлялись у змивах з однорідних предметів дитячих дошкільних закладів (0,1%) Сарненського району. Вода стічна забруднена цистами лямблій у Рівненському, Березнівському районах; ґрунт – у Рівненському районі.

Позитивні знахідки збудників паразитарних хвороб у воді питній, плавальних басейнів не виявлялись.

Отримати консультацію з питань профілактики паразитарних хвороб та обстежитись на паразитози, а також провести дослідження води питної з колодязя, ґрунту, овочів з власної присадибної ділянки, ґрунту з дитячих майданчиків прибудинкової території, Ви можете у паразитологічній лабораторії ДУ «Рівненський обласний центр контролю та профілактики хвороб  Міністерства охорони здоров’я України» за адресою м. Рівне,   вул. Котляревського, 3,

тел. 067 548 15 06.

 

Завідувач паразитологічної лабораторії

лікар-паразитолог                                                    Любов ШЕЛЕВЦЬКА