Рівненський центр контролю та профілактики хвороб

РОТАВІРУСНА ІНФЕКЦІЯ

31.05.2019

Епідеміологічний моніторинг за ротавірусною інфекцією є необхідним заходом для забезпечення зниження захворюваності дитячого населення від хвороб, що супроводжуються діареєю. 
В останні роки ротавірусна інфекція займає провідне місце в структурі гострих кишкових інфекцій встановленої етіології.
Ротавіруси найчастіше вражають дітей. Збудник передається від хворої до здорової людини через забруднені вірусами воду, харчові продукти, при контакті з забрудненими поверхнями та предметами вжитку.
Перші симптоми захворювання з’являються через 24-48 годин після зараження. Для цієї групи інфекцій характерний гострий початок: різке підвищення температури тіла до 39ºС, нудота, болі в животі, блювота, діарея. У більшості хворих, захворювання розпочинається як гостра вірусна інфекція.
Основна причина зараження — нехтування правилами особистої гігієни (наприклад, відсутність звички мити руки перед їжею або після відвідування вбиральні). 
За період 2009-2017 рр. захворюваність ротавірусною інфекцією в Рівненській області зросла в рази з 6,43 випадків на 100 тисяч населення (2009 р.) до 41,78 (2017 р.). У 2018 р. захворюваність знизилась до 26,56 випадків на 100 тис. населення. Серед хворих ротавірусною інфекцією діти хворіли у 95,7-95,8% випадків, в тому числі діти віком до 1 року – 13,9-25,9%, 1-4 роки – 68,5-70,1%. Смертних випадків від ротавірусної інфекції за період спостереження не зареєстровано. 
За вказаний період спостережень в області було зареєстровано 2 спалахи ротавірусної інфекції, в тому числі 1 спалах в дитячій установі, де захворіло 6 дітей. Причиною спалаху було порушення санітарно-гігієнічного режиму. У 2015 р. в Острозькому районі с. Оженин захворіло 20 осіб, з них 15 дітей. Причиною спалаху в с. Оженин було забруднення питної води: у 6 зразках питної води (40,0%) з 15 досліджених методом ПЛР виявлено РНК ротавірусу.
Епідеміологічний моніторинг за ротавірусною інфекцією за 2009-2018 рр. дозволив виявити адміністративні території з підвищеним ризиком захворюваності — Демидівський, Здолбунівський, Гощанський, Корецький райони (5,0-9,0 випадки на 100 тис. населення) та з високим ризиком — Костопільський, Дубровицький, Острозький, Рівненський райони та м. Рівне (9,0 і більше випадків на 100 тис. населення), що дозволило скоригувати плани проведення протиепідемічних заходів. 
Наведені дані свідчать про значну активність епідемічного процесу ротавірусної інфекції серед дитячого населення області. 
Щоб не захворіти на ротавірусну інфекцію слід дотримуватися наступних правил:
- особистої гігієни (мити руки з милом після повернення з вулиці, перед приготуванням і вживанням їжі, після відвідування туалету);
- вживати гарантовано безпечну воду та напої (кип’ячена вода, напої у фабричному упакуванні);
- ретельно мити фрукти і овочі, вживати термічно оброблені харчові продукти; 
- своєчасно проводити вологе прибирання та провітрювання приміщень;
- уникати контактів з особами, які мають ознаки інфекційного захворювання.
Вченими розроблена вакцина проти ротавірусу у дітей віком до одного року (зокрема Бельгійського виробництва «Rotarix»). Вакцинація проти ротавірусу може застосовуватись за бажанням батьків.
Однак пам'ятайте, якщо захворювання не вдалося уникнути, не займайтеся самолікуванням. При появі перших симптомів ротавірусної інфекції необхідно звернутися за медичною допомогою до лікаря. Несвоєчасне звернення за медичною допомогою може негативно позначитися на здоров’ї хворої дитини і привести до зараження оточуючих.

 

Завідувач вірусологічної лабораторії                      Хоронжевська І. С.