Рівненський центр контролю та профілактики хвороб

Сальмонельоз

27.04.2022
‼З потеплінням, як правило, зростає небезпека виникнення гострих кишкових інфекцій та харчових отруєнь серед населення.
❗Однією з небезпечних кишкових інфекцій є сальмонельоз. Захворювання реєструється на всій території області.
❗У 2021 році в області захворіло 107 осіб (10.1 на 100 тисяч населення). З них дітей 41 (18.3 на 100 тисяч населення). В першому кварталі поточного року виявлено 7 хворих (0.66 на 100 тисяч населення). Захворіло 3 особи в м. Рівне та по одній особі в Костопільській, Козинські, Крупецькій та Радивилівській територіальних громадах.
Джерелом інфекції є велика рогата худоба, вівці, кози, свині, свійська водоплавна птиця, кури, коти, собаки, хворі на сальмонельоз люди або здорові бактеріоносії.
Хвороба найчастіше проявляється у вигляді гострого гастроентериту або гострої діареї. З'являються головний біль, слабкість, нездужання, нудота та блювота, пронос, спазматичні болі у животі та підвищення температури до 39°С.
‼Тому при появі симптомів інфекції необхідно якомога швидше звернутися до лікаря-інфекціоніста. У жодному разі не слід займатися самолікуванням і приймати антибіотики.
З метою виявлення циркуляції збудників у довкіллі ДУ «Рівненський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров`я України» проводить постійний моніторинг харчових продуктів, готових страв, питної води, води поверхневих водойм тощо, на присутність сальмонел. Найчастіше вони виявляються в готових стравах домашнього приготування, яйцях та яйцепродуктах, кондитерських виробах, у воді річок.
????АБИ УНИКНУТИ ЗАХВОРЮВАННЯ ВАРТО ДОТРИМУВАТИСЬ ТАКИХ ПРАВИЛ:
✅не слід вживати м’ясні та молочні продукти, придбані на стихійних ринках, адже вони продаються без вкрай важливого ветеринарно-санітарного контролю. Нехтуючи цим правилом, можна придбати продукти від хворих тварин. На вигляд вони можуть бути якісні, адже під час розмноження сальмонел смак, колір, запах продуктів не змінюються;
✅м’ясо і птицю необхідно добре проварювати або прожарювати невеликими шматками;
✅під час кулінарної обробки продуктів обов’язково слід дотримуватися правил роздільного зберігання сировини та готової продукції, а також використання кухонного інвентарю. Ножі, дошки – окремо для сирого м’яса і готових виробів. Це вкрай важливо для запобігання вторинного зараження сальмонелами виготовлених страв із сирих продуктів;
✅всі швидкопсувні продукти потрібно зберігати у холодильнику;
✅необхідно дотримуватись правил особистої гігієни, частіше мити руки з милом, особливо, після повернення з вулиці, перед вживанням їжі, після відвідування туалету, після догляду за тваринами. Якщо не має умов для миття рук, використовуйте вологі серветки;
✅не готувати їжу при ознаках діареї;
✅не використовувати для пиття, приготування їжі та миття посуду воду з річок, озер тощо;
✅не брати у дорогу продукти, що швидко псуються (ковбасні, молочні, кулінарні, кондитерські вироби або інші продукти, які потребують охолодженого зберігання).