Рівненський центр контролю та профілактики хвороб

Сенсація, висмоктана з пальця

11.01.2023
 
????Нещодавно в Катарі закінчився чемпіонат світу з футболу – грандіозна подія, яка відбувається лише раз на чотири роки. Напередодні завершення цього заходу в мережі з’явилося повідомлення, що серед вболівальників виявлено декілька випадків нової хвороби – ????верблюжого грипу, який в десятки. а може й сотні разів небезпечніший, ніж COVID-19.
???? Епідеміологів таке повідомлення не могло не зацікавити, адже невдовзі вболівальники повинні були б роз’їхатися по різних куточках світу та поширити нову хворобу. Виявляється, захворювання не нове - вперше зареєстроване ще в 2012 році в Саудівській Аравії. Тому ми вже маємо розроблені методи лабораторної діагностики. Впродовж останніх 10 років зареєстровано близько 3 тисяч хворих в країнах Європи (поодинокі випадки), Південній Кореї (спалах), але найбільше випадків виявлено в країнах Аравійського півострова. Тому офіційна назва інфекції – Близькосхідний респіраторний синдром (MERS-CoV).
???? Дослідження показали, що БРС спричинений вірусом. Батьківщиною цієї давньої зоонозної хвороби ймовірно є регіон Африканського Рогу, а основним джерелом – кажани. Пацієнти інфікуються від тварин (зокрема й верблюдів, які хворіють переважно в легкій формі) , але іноді захворювання може передаватися й від людини до людини за умов тісного контакту. Дані епідрозслідувань свідчать про те, що майже всі спалахи виникали в медичних установах, де порушувалися протиепідемічні вимоги.
❗ Зазвичай інкубаційний період становить10 днів. Захворювання починається з таких загальноінтоксикаційних симптомів, як гарячка та головний біль, з’являється кашель, а згодом може виникати задишка з подальшим розвитком тяжкої вірусної пневмонії. Лабораторна діагностика здійснюється методом ПЛР. Специфічного лікування не існує, тому застосовується симптоматичне. Враховуючи екзотичність даної інфекції, велике значення для диференціальної діагностики має епідеміологічний анамнез. Смертність при MERS-CoV висока, при спалах сягає 30%, а іноді й вище. Однак, в останні роки спостерігається зниження захворюваності, зокрема й внаслідок посилення інфекційного контролю в лікувально-профілактичних закладах.
‼ Підсумовуючи все вищесказане, з метою профілактики інфікування туристам слід з обережністю ставитися до популярної на близькому сході розваги – катання на верблюдах, а медичному персоналу в разі роботи з хворим із підозрою на MERS-CoV необхідно використовувати засоби індивідуального захисту.