Рівненський центр контролю та профілактики хвороб

Сезон кліщів триває.

12.10.2022
????Знайомтесь — це теж рівняни! Не будемо стверджувати, що корінні, адже могли бути занесені на місця їх знахідок тваринами, птахами, плазунами, яких іксодові кліщі, а на відео саме вони, використовують як повний пансіон з транспортуванням та харчуванням. Натрапити на цих красенів та красунь нам вдалось у зонах відпочинку нашого міста в результаті планового акарологічного моніторингу.
????Зустрітись з іксодовими кліщами можна не лише в глибоких лісових хащах, а й на звичайному газоні, вони роблять засідки на травостої чи чагарниках висотою 20-50 см, полюбляють перехідні зони між різними типами рослинності (галявини, місця біля стежок тощо), очікуючи на свою жертву — будь-яких хребетних, кров яких необхідна цим членистоногим на всіх стадіях розвитку, а також — відкладення самками яєць. Кліщі відчувають свою здобич на відстані, адже на передніх лапках мають справжній “радар” — орган Галлера, який вловлює концентрацію вуглекислого газу, тепло, феромони, які виділяє потенційна жертва, також реагують і на вібрацію.
‼У Рівненській області реєструється 6 видів іксодових кліщів, всі з них кровосисні й потенційно небезпечні, адже є переносниками та природними резервуарами багатьох небезпечних інфекційних і паразитарних хвороб. У місті Рівне найчастіше зустрічаються 2 види цих павукоподібних: Ixodes ricinus та Dermacentor reticulatus, присмоктатись до людини вони можуть не лише під час перебування на природі, а й після повернення додому, адже їх легко занести з квітами, грибами, на одязі, тваринах тощо. Відповідно до результатів спостережень за станом поширення іксодових кліщів у зонах відпочинку м. Рівне повідомляємо, що сезон їх активності триває і, зважаючи на довгоочікуване осіннє тепло, яке нарешті прийшло, виявляти цих членистоногих прогнозуємо й надалі.
‼Найбільша чисельність іксодових кліщів зафіксована у зеленій зоні озера Басів Кут та сквері біля Пагорба Слави — 14 та 11 екз на прапоро/км відповідно. Позитивні знахідки були у парку Шевченка, скверах Просвіти, Ювілейному, Текстильнику, біля Палацу дітей та молоді, Гідропарку — від 2 до 5 екз на прапоро/км. Не виявили кліщів у сквері на вулиці Князя Романа, на Лебединці. Ці показники можуть швидко змінюватись залежно від погодних умов, міграції паразитів, стану благоустрою території.
????Як ми вже говорили, натрапити на цих членистоногих можна й на власному подвір’ї, адже їх можуть принести на собі домашні або волоцюжні собаки чи коти, їжаки, гризуни, птахи тощо. Якщо з тварини, що пробігала повз вашу ділянку, відпала сита запліднена самка кліща, можете очікувати виплодок з 200-300 потенційних кровососів. Зоною ризику зустрічі з кліщами є й околиці міста, що межують з полями, луками, чагарниками, де часто здійснюється вигул домашніх тварин й наявне високе кліщове навантаження.
‼Хочемо вкотре нагадати, що при перебуванні на природі пам’ятайте про відповідний одяг і головний убір, які повинні тісно прилягати до тіла, ретельний само- та взаємоогляд кожних 2 години прогулянки та при поверненні додому, використання акарицидних репелентів українського виробництва у разі відвідування територій, що можуть бути заселені кліщами. Території зон відпочинку та власні подвір’я повинні бути позбавлені від рослинних зарослів, чагарників, різноманітного бадилля, які є основними місцями засідок небезпечних членистоногих. У разі виявлення у себе на тілі кліща його не можна виривати, тиснути, заливати олійними чи спиртовими речовинами, а потрібно якомога швидше видалити, безпечніше це зробити в медичному закладі з подальшою консультацією інфекціоніста стосовно алгоритму дій щодо запобігання Лайм-бореліозу, кліщового енцефаліту та інших інфекційних захворювань.