Рівненський центр контролю та профілактики хвороб

Що потрібно знати про холеру - специфічні прояви

02.08.2023

Холера - це особливо небезпечна інфекційна хвороба, що викликається Vibrio cholera. Холера вражає як дітей, так і дорослих, і може призвести до смерті протягом кількох годин, якщо її не лікувати належним чином. Випадки холери в Україні були зареєстровані в 1998, 1999, 2007, 2011 роках.

Інкубаційний період холери триває від кількох годин до 5 днів. Захворювання викликається через споживання забрудненої води або їжі, яка містить збудник. Основними симптомами холери є гостра водяниста діарея, яка призводить до дегідратації організму, що може бути життєво небезпечним. Однак, у багатьох людей захворювання перебігає безсимптомно або з легкими чи помірними симптомами.
Найважливішими для людей є два серотипи Vibrio cholerae: O1 і O139. Обидва ці серотипи можуть викликати епідемії холери.
Актуальним на сьогодні питання щодо можливого поширення холери в Україні робить і війна, що триває на території України, а також знищення греблі Каховської гідроелектростанції. Широкому розповсюдженню холери сприяє недостатнє забезпечення населення доброякісною питною водою, аварійний стан каналізаційних мереж, суттєві недоліки в санітарній очистці населених пунктів.


❗ У Рівненській області з 1 червня по 1 жовтня кожні два тижні проводяться лабораторні дослідження води на холерні вібріони. Станом на сьогодні проведено 169 досліджень проб води та обстежено 86 хворих з тяжким перебігом гострих кишкових інфекцій. З 9 проб води виділено 9 культур холероподібного вібріона в Сарненському районі, Рівненському та Вараському районах.

✅ Профілактика холери в основному ґрунтується на забезпеченні доступу до чистої води та підтримці гігієнічних умов. Ось кілька основних профілактичних  заходів:

✔  Вживання чистої води (перевіряйте наявність ознак того, що вода може бути небезпечною за запахом, кольором, смаком; використовуйте бутильовану воду при будь-якій можливості; відфільтровуйте воду, якщо вона виглядає каламутною/брудною).

✔  Гігієна їжі: важливо готувати їжу в чистих умовах, зберігати її належним чином та споживати якомога швидше після приготування. Сирі овочі та фрукти найкраще мити під проточною чистою водою. Сирі морепродукти, особливо ракоподібні та молюски, мають великий ризик перенесення холери, тому їх потрібно готувати з достатньою термічною обробкою.

✔  Особиста гігієна: регулярне миття рук, особливо перед приготуванням або споживанням їжі та після відвідування вбиральні.

✔  Вакцинація: на сьогодні існує три оральні вакцини проти холери, що пройшли прекваліфікацію ВООЗ: Dukoral®, Shanchol™ та Euvichol-Plus®. ВООЗ рекомендує проводити кампанії з вакцинації проти холери у тих регіонах, де є високий ризик зараження, низький рівень санітарного та епідемічного благополуччя населення.

❗ Холера піддається лікуванню, а основним і найбільш ефективним методом терапії є швидке введення розчину для пероральної регідратації. У жодному разі не вживайте ліків, що зупиняють перистальтику кишківника, адже це може призвести до посилення інтоксикації та розвитку динамічної кишкової непрохідності.

Отже, варто негайно звертатися за невідкладною медичною допомогою, якщо у вас чи у когось, за ким ви доглядаєте, є ознаки сильного зневоднення, неможливість пити, сонливість, потемніння сечі чи її відсутність.