Рівненський центр контролю та профілактики хвороб

Що потрібно знати про правець

01.04.2022
На відміну від інших інфекційних хвороб, правець не викликає масових епідемій. Він не передається від людини до людини. Захворювання нагадує скоріше нещасний випадок ніж інфекційне захворювання. Правець - це підступне захворювання, яке може десь чатувати на кожного. Особливої актуальності правець набуває під час бойових дій.
Що потрібно знати про правець:
✅Як можна заразитись?
Спори правцевих бактерій (clostridium tetani) є скрізь в навколишньому середовищі, включаючи грунт, пил та гній. Інфікування відбувається, коли грунт потрапляє у рану або поріз, через укуси тварин, внаслідок травмування гострими предметами, уламками металу та деревини.
Через який час після зараження з'являться перші симптоми?
Інкубаційний період зазвичай становить від 3 до 21 дня (в середньому 10 днів) Чим сильніше забруднена рана і чим коротший інкубаційний період тим гірший прогноз для пацієнта.
✅Які симптоми?
‣ спазм щелепних м'язів, стискання щелеп;
‣ труднощі при ковтанні;
‣ асиметрія обличчя;
‣ спазми черевних м'язів;
‣ спазми м'язів по всьому тілу від кількох хвилин до кількох тижнів;
‣ гарячка;
‣ пітливість;
‣ підвищений кров'яний тиск і швидкий пульс;
‣ утруднення дихання.
✅Що може бути найгірше? Які ускладнення?
‣ мимовільне скорочення голосових зв'язок;
‣ переломи кісток під напругою власних м'язів;
‣ закупорка легеневої артерії або однієї з її гілок через згусток крові, що прийшов з інших місць в організмі по судинах (емболія легеневої артерії);
‣ пневмонія, легенева інфекція;
‣ дихальні порушення, що можуть призвести до смерті.
✅Як можна захиститись?
Єдиний спосіб профілактики це вакцинація. Щеплювати потрібно як дітей, так і дорослих!
У дитячому віці для профілактики правцю використовують комплексну вакцину. Тобто захистить вона не тільки від правця, а й від дифтерії та кашлюку (АаКДП, АКДП), або ж дифтерії і правця (АДП, АДП-м).
Згідно з національним Календарем профілактичних щеплень, для вакцинації дітей проти дифтерії, кашлюку, правця на першому році життя можуть використовуватися вакцини як з ацелюлярним (АаКДП), так і з цільноклітинним (АКДП) кашлюковим компонентом. Ці вакцини використовуються для щеплення дітей до 6 років 11 місяців 29 днів.
Вакцинація АКДП (АаКДП) вакциною здійснюється у: 2 місяці (перше щеплення), 4 місяці (друге щеплення), 6 місяців (третє щеплення) та у 18 місяців.
Ревакцинацію проти дифтерії та правця у 6 років проводять анатоксином дифтерійно-правцевим (далі — АДП), наступну у 16 років — анатоксином дифтерійно-правцевим зі зменшеним вмістом антигену (далі — АДП-м).
Щеплення дорослих проводять кожні 10 років АДП-М.
На сьогодні в області нараховується близько 6 тисяч дітей які потребують вакцинації проти правцю та 5 тисяч дитячого і 67 тисяч дорослого населення – потребують чергової ревакцинації проти правцю. В області є достатня кількість вакцин для профілактики правцю.
Пропонуємо звернутися до свого сімейного лікаря та перевірити статус щеплень згідно з Календарем. У разі потреби, запланувати і надолужити пропущені щеплення.