Рівненський центр контролю та профілактики хвороб

Що таке деменція?

28.07.2023
❓ Вважаєте, що з віком всі стають забудькуватими, а для людей похилого віку деменція є неминучою? Така точка зору формує в суспільстві хибну думку про те, що профілактика хвороб, які викликають деменцію, не настільки й важлива, Деменція не є неминучою частиною старіння та може виникати навіть у молодому віці.
???? У Великій Британії створили мобільний застосунок A Walk Through Dementia, котрий дозволяє побачити світ очима людини з деменцією. Для пацієнтів із проблемами сприйняття глибини та кольору, калюжі на землі можуть виглядати як діри. Коли ви заходите в магазин, то бачите перед дверима великі чорні килимки, але люди із деменцією розцінюють це як величезну прірву. Пацієнти можуть боятися заходити у ванну кімнату, тому що блискуча підлога виглядає як вода. Якщо ваш головний мозок працює на 100%, ви можете відчути різницю між блискучим та мокрим, але якщо в мозку є пошкодження, то ви не зможете розрізнити ці явища.
???? Різновидом первинної дегенеративної деменції є хвороба Альцгеймера, котра супроводжується неухильним прогресуванням порушень пам'яті, інтелектуальної діяльності та вищих кіркових функцій. Симптоми погіршують і фізичний стан — пацієнтам важко пересуватися, вони не завжди можуть доглядати за собою. Зрештою, підвищується сприйнятливість організму до інших захворювань, в т.ч. й інфекційних. Для збереження навичок мислення важливий когнітивний резерв людини (здатність зберігати ефективну розумову діяльність попри вікові зміни в мозку, його механічні чи патологічні ушкодження). Збільшенню цього резерву сприяє залученість у різнопланову інтелектуальну діяльність, роботу, що потребує використання різних мов, математичних обчислень та логічного мислення; опанування нових навичок, якісне дозвілля. Звісно ж, мова йде не про перегляд відео в YouTube, а про читання, запам’ятовування іноземних слів. головоломки, мистецтво, вправи, які залучають декілька частин мозку одночасно.
✔ Здоровий спосіб життя, контроль артеріального тиску та глюкози крові, регулярні фізична активність та відмова від паління й вживання алкоголю знижують ризик захворювання.
✔ Збалансоване харчування позитивно впливає на стан серцево-судинної системи та знижує ризик когнітивних розладів, адже всі чинники/шкідливі звички, що порушують роботу серця, мають негативний вплив і на здоров’я мозку.
‼ Зверніть увагу на поведінку літніх людей у родині, спонукайте їх вчити напам'ять вірші, змінювати звичні маршрути для прогулянок. За наявності поведінкових змін (безініціативність, роздратованість чи байдужість, порушення орієнтації в просторі та часі, апатія, забудькуватість) звертайтеся за консультацією до невролога.