Рівненський центр контролю та профілактики хвороб

Що таке мікробіома?

27.06.2022
☹Немає настрою, почуваєшся самотнім – згадай, що ти не сам, у тобі живуть трильйони мікробів!
❗27 червня людство відзначає Всесвітній день мікробіома. Спільнота міжнародних дослідників та фахівців з мікробіології намагається поінформувати суспільство про яскравий та різноманітний світ, їх цінності для людства та планети. Мікроорганізми (бактерії, гриби, віруси, археї тощо) зустрічаються практично скрізь, живуть майже усюди на Землі, у воді, ґрунті, гарячих джерелах, океанській воді, глибоко всередині скель, у земній корі й, звісно, в організмах людей, тварин та інших живих істот. Вони критично важливі для підтримання харчового ланцюжка у природі, сприяють переробці поживних речовин в усіх екосистемах, в яких утворюють співтовариства, які називають «мікробіомами». Мікробіом більш точно був визначений у 1988 р. Whipps et al. як «характерне мікробне співтовариство, що займає досить чітко визначене місце існування, яке має чіткі фізико-хімічні властивості.
????Мікробіоми виконують безліч важливих функцій у середовищі, в якому вони живуть. Їх можна знайти у ґрунті, де вони допомагають рослинам рости, фіксуючи азот - газ з атмосфери - у ґрунті та перетворюючи його у форму, яку рослини можуть використовувати для зростання. Мікробіоми океану виробляють більшу частину кисню, яким ми дихаємо, і можуть поглинати стільки ж вуглекислого газу, скільки рослини на суші. Водночас мікробіоми роблять активний внесок у чистоту навколишнього середовища, підтримку продовольчих систем, пом'якшення наслідків зміни клімату та збереження здоров'я людей.
Взаємодія усіх учасників мікробіома, активована малими молекулами, дозволяє бактеріям контролювати спільну діяльність і підлаштовувати їх властивості до спільного середовища, що призводить до утворення біоплівок.
????Трильйони мікроорганізмів живуть у нашому тілі та на ньому (шкіра, рот, легені, кишківник тощо), де вони активно допомагають захистити нас від інфекцій, серед іншого борючись зі шкідливими бактеріями.
Вони також допомагають нам перетравлювати їжу та виробляють вітаміни та гормони, необхідні для нашого здоров'я.
????Ми скоріше мікроби, ніж люди - якщо порахувати всі клітини нашого організму, то лише 43% з них будуть людськими.
Решта - це наш мікробіом, який містить бактерії, віруси, гриби та одноклітинні археї.
Це називають другим геномом. З ним пов'язують різні хвороби, зокрема алергію, ожиріння, запальні захворювання кишківника, хворобу Паркінсона, дієвість протиракових ліків та навіть депресію та аутизм.