Рівненський центр контролю та профілактики хвороб

Що таке тромбікульоз та як його уникнути

04.09.2023
 
✅Восени, коли багато хто з нас задумується над незмінним плином життя та намагається більше перебувати на природі, щоб насолодитись її особливими фарбами, увібрати в себе якомога більше такого корисного й ніжного сонечка, а ще запастись на зиму власноруч вирощеною продукцією, слід бути обережним, аби не зустрітись з маленькими кліщами-червонотільцями — личинки яких, не зважаючи на дрібні розміри (3-5 мм), гарне червоно-помаранчеве забарвлення та відносно потаємний спосіб життя можуть завдати людині прикрощів та викликати таке захворювання як тромбікульоз.
????Дорослі кліщі-червонотільці досить стійкі до умов довкілля, самички живуть рік та, зазвичай, залишають по собі одне покоління, однак при високих температурах можуть завершувати й два життєвих цикли, мешкають у ґрунті, в листяній підстилці, де харчуються рослинним матеріалом, а ось їх личинки — паразити, які найбільш активні при помірних температурах 14-16оС, можуть вилазити на невисокі рослини, де чатують на жертв, якими здебільшого стають тварини та люди, діяльність котрих пов’язана з роботою на городах, або ж які полюбляють присісти просто на землю.
????Личинки кліщів-червонотільців прикріплюються до шкіри людини безболісно, тому перші прояви тромбікульозу виникають орієнтовно на 1-2 день їх паразитування. У місці присмоктування з’являється червоно-фіолетова пляма, яка перетворюється у пухирець із гнійним вмістом на верхівці, а за кілька днів на його місці залишаються різного розміру брунатно-фіолетові утворення із затвердінням посередині. Через те, що личинки тромбікулід живляться кров’ю та тканинами організму, дуже полюбляють епітеліальні клітини, попередньо ферментуючи їх своїм слинним секретом, який є потужним алергеном, захворювання супроводжується нестерпним свербежем, який особливо посилюється вночі, а в разі ж масового нападу членистоногих дерматит набуває тяжкого перебігу, який може суттєво ускладнюватись при вторинному інфікуванні шкіри. Захворювання локалізується зазвичай на руках, ногах, ділянках шкіри, до яких щільно прилягає одяг, однак, інколи личинки червонотільців підступно заповзають на більш цікаві їм ніжні частини шкіри чи навіть слизових оболонок, часто чухати які вважається непристойним.
‼Виникненню тромбікульозу найкраще запобігти, для цього потрібно мінімізувати контакт з кліщами-червонотільцями при перебуванні на природі — подбати про захисний одяг при виїздах у ліс, чи при роботі на присадибних ділянках, не працювати голіруч чи босоніж, не сидіти, торкаючись відкритими ділянками тіла безпосередньо трави чи землі. Після повернення додому слід обов’язково прийняти гарячий душ та випрати весь одяг. При виконанні таких простих правил ми неодмінно отримаємо насолоду від прекрасних барв та щедрот осені, зуміємо в товаристві милих кожному супутників зберегти свою весну в серці.