Рівненський центр контролю та профілактики хвороб

Що треба знати про сказ

06.04.2022
В селі Городок Рівненського району зареєстрований випадок захворювання сказом домашнього кота. В селі зареєстровано 6 осіб, які були покусані (ослинені) хворим котом. Потерпілі скеровані до КНП “Клеванська лікарня ім. В.Вервеги” для консультації лікарем рабіологом та призначення антирабічного лікування. Спеціалістами ДУ “Рівненський ОЦКПХ МОЗ України” проведені відповідні заходи з метою локалізації та ліквідації вогнища.
❗ Що потрібно знати про сказ:
☑ Сказ – особливо небезпечне, гостре, заразне, надзвичайно важке захворювання, яке без лікування неминуче закінчується смертю.
☑ з основних ознак розвитку захворювання є водобоязнь, утруднення під час ковтання рідини, поява судом при спробі пити воду. Тому сказ називають ще й гідрофобією.
☑ Смерть наступає протягом перших п’яти днів хвороби.
На сказ хворіють всі теплокровні тварини включаючи мишей, щурів, зайців, ондатр і т.д., але найчастіше в нашій області і найнебезпечнішим зустрічається захворювання на сказ серед лисиць та котів.
☑ Вірус виділяється у хворих тварин зі слиною, тому зараження настає при покусах, а також може відбуватися при ослиненні шкіри, при зніманні шкіри із хворої тварини, її виробленні та інше.
❗ Як запобігти захворюванню на сказ:
✅ не контактуйте з бездомними та дикими тваринами, розповідайте дітям про небезпеку таких контактів;
✅ не провокуйте тварин на укуси: не намагайтеся годувати, надавати допомогу невідомим, безпритульним тваринам, дражнити їх;
✅ уникайте скупчень безпритульних собак;
✅ при укусі або ослиненні твариною промийте рану водою з милом, краї рани обробіть розчином йоду і негайно звернутися в медичну установу, де в кожному окремому випадку буде вирішено питання відносно доцільності антирабічного лікування.;
✅ своєчасно робити своїм домашнім тваринам щеплення проти сказу.
❗ Необхідно пам’ятати, що тільки своєчасне звернення до лікаря дає надійну гарантію запобігти трагічним наслідкам.