Рівненський центр контролю та профілактики хвороб

Що треба знати вагітним про Toxoplasma gondii?

31.10.2023
☝ Токсоплазмоз є найпоширенішою паразитарною інфекцією у світі - в деяких регіонах рівень інфікування сягає 95%.
???? Збудник – внутрішньоклітинний паразит, проміжним хазяїном є теплокровні тварини, остаточним хазяїном - тварини родини котячих. Останні виділяють в навколишнє середовище цисти, які забруднюють воду, ґрунт, або можуть передаватись при догляді за тваринами. Людина може інфікуватись як при попаданні цих цист в організм, так і при вживанні ураженого м’яса, тобто як від остаточного хазяїна, так і від проміжного.
❗ Для здорової людини зараження не становить ніякої загрози, крім вагітних жінок та людей з ослабленим імунітетом. Зараження матері під час вагітності може спричинити вади розвитку всіх систем плоду, найчастіше це вроджені ураження органів зору, слуху та нервової системи.
???? Небезпеку становить саме факт інфікування незадовго або під час вагітності, тому що, якщо жінка перенесла інфікування задовго до вагітності, то боятись їй нічого.
‼ Для виявлення інфікування вагітної проводиться скрінінг на так звані TORCH –інфекції, де Т – це токсоплазмоз. Якщо в аналізі крові будуть виявлені IgG, це буде означати, що жінка вже хворіла токсоплазмозом, є носієм токсоплазми і для плоду немає ніяких загроз. Якщо виявлені антитіла Ig M, це означає, що зараження відбулося відносно недавно, воно первинне і потребує лікування.
☝ У звичайної здорової людини виявлення будь-яких (!) антитіл до токсоплазми, за відсутності симптомів, не вимагає ніякого лікування.
???? Запобігти інфекції можна при дотриманні простих правил:
???? утриматись від контакту з котами та іншими можливими носіями паразита;
????‍???? не рекомендується робота з ґрунтом та садовими рослинами, які можуть бути джерелом забруднення;
???? зберігати м'ясні продукти у морозильнику перед споживанням, що може знизити ризик зараження (паразит гине при температурі нижче -13 ºС);
???????? уникати споживання забруднених або недостатньо промитих фруктів та овочів;
???? регулярно мити руки перед їжею та після контакту з тваринами;
❗ уникати споживання недостатньо термічно оброблених м'ясних та рибних страв (паразит гине при температурі вище +67 ºС);
????‍⚕️ консультуватись з лікарем, який веде вагітність та вчасно проходити всі необхідні обстеження.