Рівненський центр контролю та профілактики хвороб

Токсокароз - тканинний гельмінтоз людини

05.05.2022
‼Токсокароз - одна із важких тканинних паразитарних хвороб людини, яка викликана міграцією личинок кишкових гельмінтів домашніх тварин, класу ссавців, в основному собак.
За останні роки, у зв'язку з прогресивним зростанням чисельності собак, в тому числі безпритульних, масивним забрудненням середовища їх фекаліями, захворювання стало серйозною медико-соціальною проблемою для багатьох країн світу, включаючи Україну, особливо у період воєнного стану.
❗Так, токсокароз в Рівненській області реєструється з 2004 року, в сумі до 2021 року — 1045 випадків. Хворіли особи різних вікових категорій, серед них близько 50% - діти дошкільного та шкільного віку. Токсокароз практично поширений на всіх територіях області, найбільше на Березнівщині, Дубровиччині та м. Рівне, на решті територій області — поодинокі випадки.
❗Зараження виникає при потраплянні інвазійних яєць токсокар тварини в шлунково - кишковий тракт людини. Сприяють цьому забруднені ґрунтом, в якому містяться інвазійні яйця токсокар, руки, іграшки, овочі, зелень, ягоди, в тому числі лісові, інші харчові продукти. Потрапивши в організм людини, в тонкому кишківнику з яєць виходять личинки. У людини гельмінт паразитує лише в стадії личинки. Згодом вони проникають в кров'яне русло і розносяться по органах та тканинах. Личинки, в процесі міграції, застряють в паренхімі органів (печінка, легені, підшлункова залоза, скелетні мускули, мозок, очі та інші органи та тканини), де й осідають. Вони не ростуть, не змінюються, але довгий час - місяці та роки- зберігають життєздатність. Не виключається при цьому можливість продовження їх міграції, особливо при зниженні захисних сил людського організму. При цьому травмують тканини, викликаючи некрози.
Перебіг недуги хронічний, довгий, рецидивуючий, від декількох місяців до декількох років, з клінічними проявами різної важкості, що залежить від інтенсивності інвазії, розподілення личинок в органах та тканинах.
❗Основними симптомами є кашель, задишка, астматичне дихання, схуднення, збільшення печінки, селезінки, нудота, блювота, біль в животі, дратівливість, поганий сон, періодичне підвищення температури тіла. Рідко, але реєструються смертельні випадки, зумовлені ураженням центральної нервової системи, міокарда, легень.
‼Профілактика токсокарозу спрямована на проведення комплексу заходів з дотримання особистої гігієни, ізоляції тварин від дитячих закладів, парків, скверів, майданчиків, вигулювання собак в спеціально відведених місцях, їх дегельмінтизації.