Рівненський центр контролю та профілактики хвороб

Трішки про секс на вашому обличчі

18.01.2023
 
????Тіло здорової людини, як всередині, так і зовні, буяє мікроскопічним життям — бактерії, віруси, гриби та навіть кліщі! Саме мікроскопічного кліща Demodex, довжиною 0,3-0,4 мм, досить часто звинувачують у всіх негараздах, що відбуваються на шкірі.
???? Насправді ці крихітні членистоногі мешкають у межах волосяного фолікула чи сальних залозах у 100% дорослих людей, харчуються шкірним салом та відмерлими клітинами шкіри, чим допомагають очистити пори. А вночі, коли ми міцно спимо, вони вилазять зі свого фолікула, щоб знайти партнера для спарювання, адже вдень цей процес для кліщів Demodex неможливий, тому що у процесі еволюції ці членистоногі втратили гени, які захищали їх тіло від ультрафіолетового випромінювання та спонукали прокидатись вранці. А ще для забезпечення активності всіх своїх процесів, в тому числі й нічних оргій, демодецидним кліщам потрібен мелатонін, який виробляється у шкірі людини, та концентрація якого у більшості людських тканин зростає з сутінками, оскільки самі кліщі синтезувати цей гормон не здатні.
❗Нормою виявлення кліщів роду Demodex є 5 особин на 1см2 шкіри, тобто якщо вам з якихось причин зробили зішкріб та їх таки знайшли, це означає, що ви жива людина з нормальним мікробіомом і бігти “лікувати кліща” не потрібно, адже він, радше, здоровий.
???? Однак, якщо з якихось причин (порушення імунного статусу, хронічні захворювання шлунково-кишкового тракту та ендокринної системи, вплив постійного стресу) змінюється мікрофлора шкірного покриву, демодецидні кліщі можуть активно розмножуватись та змінювати середовище, у якому живуть — блокувати фолікул чи сальні залози, провокувати їх розрив, тим самим збільшувати запальні реакції та викликати таке захворювання, як демодекоз, клінічними проявами якого є почервоніння, підвищена чутливість чи свербіж шкіри, висипання, лусочки, які часто мокнуть, в тяжких випадках — рубці. Призвести до демодекозу може й нехтування правилами особистої гігієни, неправильний догляд за шкірою з особливими потребами, нераціональне харчування, надмірна любов до алкоголю.
‼Наша установа здійснює мікроскопію секрету волосяних фолікулів та сальних залоз за допомогою скотч-проби і безпосереднє дослідження епільованих вій на наявність демодецидних кліщів. У 2022 році при вивченні 70 таких зразків у волосяних фолікулах виявлені представники виду Demodex folliculorum, у сальних залозах — D. brevis.
???? Ігнорувати терапію демодекозу не можна, адже масове розмноження кліщів може призвести до ураження глибоких шарів шкіри та хронізації хвороби. Такі симптоми захворювання, як свербіж, печіння, відчуття повзання під шкірою досить сильно впливають на стан і так чутливої нервової системи хворого, а певні зміни зовнішності — на психологічний статус, наприклад, пацієнти з проявами демодекозу вказують на бажання уникати людей та зниження впевненості у собі. Зважаючи на те, що демодекоз є наслідком основного захворювання, лікувати, в першу чергу, потрібно останнє, завдяки чому нормалізуватиметься й кількість кліщів на шкірі.
❗Всім бажаємо контактувати з лікарями, які керуються принципами доказової медицини, при лікуванні демодексу не будуть намагатись його знищити всіма відомими методами, допоможуть знайти просту та зрозумілу причину нездужання, усунути її та жити повноцінно й радісно.