Рівненський центр контролю та профілактики хвороб

У Рівненській області тривають роботи зі спостереження за циркуляцією вірусів грипу А, В та SARS-CoV-2 в об`єктах навколишнього середовища.

09.06.2023
 
????На території України в 9 регіонах за сприяння USAID «Підтримка зусиль у протидії туберкульозу в Україні» міжнародної організації РАТН запроваджено новітній вид епіднагляду за стічними водами для виявлення фрагментів генетичного матеріалу вірусів та оцінки вірусного навантаження SARS-CoV-2 та грипу типів А, В.
????Завдяки оцінці вірусного навантаження SARS-CoV-2 та грипу в стічних водах можна побачити справжню картину поширення коронавірусної інфекції та грипу в регіоні дослідження, незалежно від рівня звернень громадян в заклади ЗОЗ.
Для аналізу вивчаються такі показники, як витрати стоків та кількість населення, хімічний склад зворотних вод, показники захворюваності на COVID-19, охоплення вакцинацією.
????Завдяки тест-системам, які здатні виявити окремі мутації в геномі SARS-CoV-2, у 45 пробах виявлявся варіант Omicron (variant E484A), що наразі широко розповсюджений в Європі. На відміну від попереднього сезону, варіант Delta, що характеризується особливо ускладненим перебігом - в поодиноких випадках.
‼За результатами досліджень в більшості випадків виявлено різні варіанти штаму Omicron, такі як XBB Omicron та похідні від нього: XBB.1 Omicron, XBB 1.5 Omicron (так званий «Кракен», який характеризується швидшою передачею, проте легшим перебігом), XBB 1.5.15 Omicron, XBB 1.9.1 Omicron, а також варіанти BN 1.2.1 Omicron, BQ 1.10 Omicron.
‼В окремих зразках було виявлено також дельта-варіант SARS-CoV-2 - B.1.617.2 Delta, який продовжує циркулювати в нашому регіоні. Цей штам характеризується підвищеним вірусним навантаженням, важчим перебігом, більш вираженими клінічними проявами та вищим рівнем смертності в порівнянні зі штамами Omicron.