Рівненський центр контролю та профілактики хвороб

В цьому світі кожен когось їсть....

18.07.2022
 
????Літо набирає своїх обертів, ми намагаємось якомога більше насолодитись його сонячними днями, яскравими фарбами та наповнитись позитивними емоціями, однак, у природі є істоти, які можуть добряче зіпсувати вам відпочинок. Гедзі... Надзвичайно давні комахи, їх викопні рештки датуються епохою олігоцену. Зустрічаються практично по всій планеті, полюбляють лісові сонячні галявини, поля, водойми, болота, у пошуках жертви можуть пролітати до 4 км, розвиваючи швидкість до 60 км на годину. Зараз якраз розпал так званого “ґедзевого сезону”, триватиме він приблизно два місяці, а з вересня, при температурі повітря нижче 14 оС активність цих комах знижуватиметься.
У Рівненській області за даними наших багаторічних фенологічних спостережень ідентифіковано 26 видів ґедзів. Є різновиди, що нападають в сонячні та теплі дні, та такі, що полюбляють дощову погоду. Кровосисними є самки, у яких після запліднення виникає потреба у крові як додаткового джерела білків для розвитку однієї порції яєць, після відкладення яких вони майже відразу знову відправляються на пошуки крові, повторне запліднення не потрібне, так як у них зберігається кількість сім’я, достатнього для розвитку кількох порцій яєць, тому їх розмноження відбувається досить інтенсивно. Цікаво, що до кінця льоту ґедзів агресивність самок при нападі їх та людей та тварин все більше зростає.
Серед інших комах ґедзі вирізняються настирливістю та досить болючими уколами. За один укус самка ґедзя може випити до 30 мл крові, це більше, ніж 120 комарів, при цьому вона не проколює шкіру, а розрізає її гострими щетинками-стилетами, що викликає сильний пекучий біль, який відчувається до двох годин після кровоссання. Разом зі слиною комахи в рану вводяться токсини та антикоагулянти, які перешкоджають згортанню крові, й викликають нестерпний свербіж, розвиток запальних та алергічних процесів, дерматитів. Часто люди розчісують сверблячі пухлини до утворення ран, причому в негоду хворобливий стан погіршується, бо з’являться некрози шкіри, які інколи ускладнюються флегмонами та абсцесами.
????Укус ґедзя небезпечний і поширенням багатьох інфекцій, ці комахи є переносниками туляремії, філяріозів, сибірки, трипаносомозу. Такі особливості їх біології, як приуроченість життя та розвитку до заболочених ділянок, які часто є природними вогнищами захворювань, можливість повторного нападу на жертву для повного насичення, неперебірливість ґедзів та здатність нападати на ще теплі трупи тварин, а потім перелітати на людину чи здорових тварин сприяють сприяють швидкому поширенню збудників хвороб.
????Першою допомогою після укусу ґедзя є зменшення запалення та свербежу в місці ураження, для чого необхідно промити його водою з милом, продезінфікувати, нанести антигістамінний засіб, при сильному болю прийняти нестероїдний протизапальний або знеболювальний засіб. Терміново звернутись у медичний заклад потрібно людині з сезонною алергією в анамнезі, з астмою чи порушенням роботи дихальної чи серцево-судинної систем, після укусу ґедзя в шию та обличчя або при нападі двох чи більше особин одночасно.
Особливо небезпечні наслідки укусу цих комах у дітей, тому їх слід постійно тримати у полі зору на прогулянках біля води, у парках, не залишати спати на природі без запасної сітки навколо. Обов’язково подбайте про репеленти, які чудово відлякують ґедзів та контактні інсектициди для обробки шерсті у тварин й ці надокучливі комахи не заважатимуть вашому відпочинку та спілкуванню з навколишнім світом.
Можливо, це великий план outdoors