Рівненський центр контролю та профілактики хвороб

Ваш захист – антиоксиданти

04.10.2022
????В результаті хімічних реакцій, що відбуваються в організмі людини, постійно утворюються вільні радикали – молекули, на зовнішній орбіті яких знаходиться неспарений електрон. Вільні радикали нестійкі та активно вступають в реакцію з іншими молекулами виводячи їх з рівноваги.
Таким чином запускається ланцюгова реакція пошкоджень, які накопичуються в організмі і сприяють розвитку цілого ряду захворювань. Накопичення вільних радикалів вважається одною з причин передчасного старіння організму.
Природа створила речовини, які нейтралізують вільні радикали віддаючи їм електрон, якого бракує.
✅Антиоксиданти поділяються на три групи.
✔Ферменти. Для їх утворення в організмі необхідні мікроелементи Zn, Fe, Cu, Mn, Se та амінокислоти, джерелом яких є різні харчові продукти: м’ясо, риба, крупи, молочні продукти, бобові. Чим різноманітніше харчування, тим більший повноцінніший набір амінокислот та мікроелементів надходить до організму.
✔Вітаміни А, С, Е і В-каротин. Потужним антиоксидантом є вітамін Е, який міститься у великій кількості в соняшниковому насінні, рослинній олії (але тільки в нерафінованій). Найкращим джерелом бета-каротину є овочі та фрукти, в особливості червоні та помаранчеві (яблука, болгарський перець, морква, гарбуз).
✔Біофлавоноїди. Містяться в рослинних продуктах, відомо декілька їх видів.
????Антоціани. Це біофлавоноїди, які надають овочам та фруктам різноманітні кольори: червоний, фіолетовий, синій, малиновий і навіть чорний. Антоціанів багато в смородині, чорноплідній горобині, вишні, сливах, але найбільша кількість міститься в чорниці.
????Кверцетин. Це найпотужніший із біофлавоноїдів, найбільше його в цибулі, а також в яблуках, помідорах, капусті броколі.
????Лікопен. Міститься в помідорах, виділяється при нагріванні з додаванням рослинної олії. Тому вживати необхідно не тільки помідори в сирому вигляді, а й використовувати для приготування їжі томатний сік, пасту та томатні соуси.
????Поліфенол. Це біофлавоноїд, який міститься в зеленому чаї. Його регулярне вживання знижує ризик розвитку серцево-судинних захворювань, зокрема серцевих нападів та інсультів. Рекомендується вживати хоча б одну чашку зеленого чаю на день.
❗Дуже важливим і доступним джерелом біофлавоноїдів та інших корисних речовин є часник, який є одним з найкращих засобів серцево-судинних захворювань. Рекомендується з’їдати декілька зубників часнику кожен день, особливо в осінньо-весняний період.
Майже всі біофлавоноїди виділені в чистому вигляді та існують як аптечні препарати. Але синтезована речовина діє на організм окремо, а в натуральних овочах і фруктах - ціле сімейство корисних речовин, представлене у вигляді широкого спектра вітамінів та мінералів.
☺Тому пийте зелений чай, їжте цибулю, часник, гарбузу, ягоди та зелень відповідно до сезону. Це забезпечить ваш організм від захворювань та старіння, а також слідкуйте за новинами Центру!