Рівненський центр контролю та профілактики хвороб

Виходимо з посту правильно

13.04.2023
????Піст – це період духовного та тілесного очищення душі людини. Але одночасно це є стресом для організму того, хто вирішив постити, адже протягом кількох тижнів людина живе у незвичних для себе харчових умовах. Тому закінчувати піст і виходити з нього потрібно так, щоб не зашкодити здоров’ю.
????Основні тонкощі виходу з посту: не поспішайте – у жодному разі не варто вже у перший день «переповнювати» свій шлунок вуглеводами, жирним м’ясом, солодощами й тим більше алкоголем. Саме це і стає причиною потрапляння до шпиталів із проблемами шлунково-кишкового тракту. Перед тим, як вийти з посту, прислухайтеся до власного організму – саме він найкращий порадник. Вводячи до раціону нові продукти, зверніть увагу на реакцію шлунку. Не поспішайте, якщо відчуваєте дискомфорт – краще відмовитись від такого продукту або замінити його подібним, дотримуйтесь послідовності введення продуктів, про яку ми поговоримо нижче, введіть трави та прянощі в раціон.
????Також пам’ятайте, що алкоголь у помірних дозах стимулює травлення, допомагає перетравленню важкої їжі. Але є й другий бік медалі. Алкоголь збуджує апетит і може викликати отруєння організму токсинами. Тому знайте міру.
❓Як виходити з Великого посту?
✅Правила харчування:
✔ Найважливішими компонентами при виході з голодування є, як і в дієті, овочі, що дають необхідні поживні речовини. Рекомендуються всі овочі, які досі супроводжували вас під час посту та можна доповнити такими як: броколі, цвітна капуста, кольрабі, брюссельська капуста, кабачки, спаржа, цибуля-порей та огірки. Навесні вихід з посту завжди є простішим, оскільки на ринках вже з’являються свіжі овочі, які можна використовувати для приготування салатів. Також додавайте кисломолочні продукти, оскільки вони сприяють травленню.
✔ Спочатку в раціон, багатий на овочі, додавайте необроблені жири: оливкова олія, рапсова олія, лляна олія, олія авокадо, кокосова олія, топлене масло, а також насіння та горіхи.
✔ Потім збільшуйте кількість білка, поступово додаючи до раціону нові групи продуктів. Водночас зосередьтеся на більш корисному для здоров’я рослинному білку, джерелом якого є насіння бобових, квасоля. Також заслуговують на увагу яйця, риба та морепродукти.
✔ Вибирайте овочі та фрукти з низьким вмістом вуглеводів та високим вмістом клітковини.
✔ Зверніть увагу на спосіб приготування. Краще віддати перевагу тушкуванню, запіканню.
✔ Не забувайте правильно пити воду і додавайте мариновані овочі.
Організм людини має необмежені можливості та пристосовується до будь-яких змін, але все потрібно робити розумно.